W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad projektem współpracy resortu z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2016.
„Iustitia” przypomina, że od dawna uczestniczy w konsultacjach i w oparciu o to doświadczenie uważa, że przewidywane terminy konsultacji są zbyt krótkie.  - Potrzebujemy czasu, by we własnym gronie ustalić stanowisko, a przy tym mamy codzienne obowiązki.   Dłuższe terminy mogą przedłużyć inicjowanie nowych projektów, ale pośpiech też nie służy dobrym, przemyślanym rozwiązaniom. Proponowane terminy 7,14 czy 21 dni (21 tylko jako zalecane przy aktach normatywnych) są zbyt krótkie. Wydaje się, że minimum każdy z nich powinien być przedłużony o kolejnych 7 dni – czytamy w opinii.
Jej autorzy zauważają, że zgodnie z projektem stowarzyszenia zawodowe są  jednym z uczestników procesu współpracy. Przy Ministrze Sprawiedliwości powołano Radę Społeczną ds. wdrażania Strategii Modernizacji Przestrzeni Sprawiedliwości w Polsce i Społeczną Radę do spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów. - Do żadnej z nich nie włączono naszego Stowarzyszenia, choć zwłaszcza w przypadku pierwszej wymienionej Rady powinniśmy być jej podstawowym uczestnikiem wobec podawanych w projekcie kryteriów przydatności działalności organizacji pozarządowych - stwierdzają autorzy opinii.
„Iustitia” twierdzi też, że do tej pory zawodowe stowarzyszenie sędziów -  jakim jest - jest pomijane jako partner społeczny  przy debacie nad organizacją wymiaru sprawiedliwości przez Ministerstwo Sprawiedliwości . - Tymczasem u wielu organizacji  pozarządowych przejawiła się  taka tendencja, iż  uznały, że są dysponentami wiedzy o działaniu wymiaru sprawiedliwości – czytamy w opinii.

 
Profesjonalny Informator Prawnika Plus 2016, granatowy (format B5)>>>