Strona główna » Wiadomości » Opinie » Sędziowie i przedsiębiorcy radzą jak szybko skończyć spór

Sędziowie i przedsiębiorcy radzą jak szybko skończyć spór

08.02.18

Jeśli  szybko rozpocznie się proces negocjacji i mediacji, skuteczność prób porozumienia jest wyższa. Wraz z upływem czasu, konflikt narasta - prawdopodobieństwo zakończenia polubownego - spada - uważają przedsiębiorcy i sędziowie.
 

articleImage: Sędziowie i przedsiębiorcy radzą jak szybko skończyć spór fot. Thinkstock

Jak podkreśla sędzia Monika Pawłowska z Wydziału Gospodarczego Sądu Okręgowego w Warszawie, mediacja jest dobrowolna, co utrudnia skierowanie sporu przez sąd do polubownego rozstrzygnięcia.

Wymagana jest zgoda obu stron, ale tam, gdzie do mediacji doszło, zazwyczaj  osiągano ugody w ok. 50 proc. przypadków.
- Bardzo często kierujemy sprawy do mediacji już na wczesnym etapie. Strona ma prawo sprzeciwić się temu skierowaniu. Wtedy podejmujemy czynności procesowe - przypomina sędzia Pawłowska.

Czytaj też:  Mediacje w sprawach gospodarczych coraz skuteczniejsze>>

Przystąpienie do mediacji na wczesnym etapie sporu, bardzo niskim kosztem  jest dużo bardziej korzystne, niż długoletni proces - zapewnia sędzia. - Jeśli za pięc lat , czy więcej strona uzyska wyrok częściowo zasądzający,  to nie jest pewne, że strona, która wygrywa odzyska pieniądze. - Jeśli po drugiej stronie sporu, którego jesteście powodem, występuje przedsiębiorca, to w czasie procesu sądowego może pogorszyć się jego kondycja finansowa lub zwyczajnie może on upaść - przestrzegła sędzia.
Zdarzają się przypadki, że członkowie zarządu rezygnują, wtedy następuje zawieszenie postępowania.  Oczekiwanie na wyrok wydłuża się.
Tezy sędziów potwierdza praktyka.

Punkt widzenia spółek SP
Zdaniem Radosława Bedyńskiego, dyrektora biura likwidacji szkód i świadczeń PZU, kluczowy  jest czas. Jeśli szybko rozpocznie się proces negocjacji i mediacji, skuteczność prób porozumienia jest wyższa. Wraz z upływem czasu - prawdopodobieństwo zakończenia polubownego - spadnie.
Zdaniem Bedyńskiego w toku procesu sądowego następuje okopanie się na swoich pozycjach i chęć udowodnienia swoich racji drugiej stronie.
Drugim aspektem - zdaniem Bedyńskiego - jest rozeznanie, czy przekroczyliśmy granice, poza które kompromis jest niemożliwy.

Prezes Zarządu PLL LOT Rafał Milczarski  uważa, że na sporze obie strony tracą. Rozwiązania polubowne mają głęboki sens. Inicjatywa utworzenia Sądu Polubownego powstałego przy Prokuratorii Generalnej RP jest ze wszech miar pożyteczna. Warto znaleźć osobę, która uspokoi emocje stron konfliktu i taką osobą powinien mieć arbiter.

Zaufanie i współpraca
- Zaufane do sądów i instytucji prawa w całości jest nikłe - rozsądni ludzie starają się trzymać od sądów z daleka, gdyż są to postępowania długotrwałe. W Prokuratorii Generalnej pracują niezwykle kompetentni prawnicy i przy większych sporach niekiedy korzystam z ich pomocy. Ta współpraca się opłaca - informuje Milczarski.
W dziedzinie lotnictwa dominujące jest prawo anglosaskie. Polskie prawo w tym zakresie jest nieznane, więc bardzo wiele umów o kluczowym znaczeniu, głównie umowy leasingowe zawiera się "pod prawem" irlandzkim lub brytyjskim. W klauzulach umownych wskazane są sądy brytyjskie lub sądy arbitrażowe, które cieszą się zaufaniem wszystkich.  Można się  z kontrahentami pokłócić, ale warto wychodzić z konfliktu polubownie. W LOT-cie czasem korzystamy z arbitrażu i sądu, ale generalnie - szkoda czasu na spory - podkreśla dyr. Milczarski.

Źródło:  fragmenty wypowiedzi, które zostały wygłoszone na konferencji "Efektywne rozwiązywanie sporów z udziałem Skarbu Państwa oraz państwowych osób prawnych", Sąd Polubowny przy PG RP, Warszawa 5 luty 2018 r.

 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Radcowie prawni tworzą sieć ośrodków mediacji

  Obrazek do artykułu: Radcowie prawni tworzą sieć ośrodków mediacji

  Dziewiętnaście okręgowych izb radców prawnych zawiązuje sieć ogólnopolską „Ośrodki Mediacji Radców Prawnych”. Porozumienie w tej sprawie podpisane zostanie w poniedziałek w siedzibie Krajowej Rady Radców Prawnych. Więcej

 • Mediacja przy każdym sporze cywilnym w 2016 r.

  Obrazek do artykułu: Mediacja przy każdym sporze cywilnym w 2016 r.

  Upowszechnienie mediacji w sprawach cywilnych oraz rodzinnych, gospodarczych i z zakresu prawa pracy, to główny cel przepisów, które weszły w życie 1 stycznia. Według prawników mediacja, obecna w polskim prawie cywilnym od ponad dekady, nadal wymaga... Więcej

 • MS: mediacje gospodarcze powinny odciążyć sądy

  Obrazek do artykułu: MS: mediacje gospodarcze powinny odciążyć sądy

  Minister sprawiedliwości Borys Budka zapowiada akcję informacyjną resortu na temat mediacji jako sposobu rozwiązywania sporów gospodarczych. W tym tygodniu Sejm ma zająć się nowelizacją pakietu przepisów dotyczących także mediacji. Więcej

 • Sędziów trzeba przekonywać do mediacji

  Potrzebna jest kampania społeczna o zasięgu ogólnopolskim popularyzująca mediację jako próbę dojścia do porozumienia i rozwiązania zaistniałego konfliktu, najlepiej przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości lub pod jego patronatem. Dlaczego... Więcej

 • Jest zapowiedź publikacji obwieszczenia ws nowych sędziów SN

  Obrazek do artykułu: Jest zapowiedź publikacji obwieszczenia ws nowych sędziów SN

  Myślę, że w najbliższych dniach Rządowe Centrum Legislacji opublikuje obwieszczenie prezydenta Andrzeja Dudy o wolnych stanowiskach w Sądzie Najwyższym - zapowiedział w poniedziałek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jeśli to się stanie,... Więcej

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE