Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Sędziowie Okręgu Krakowskiego sprzeciwiają się odwołaniu zgromadzeń

Sędziowie Okręgu Krakowskiego sprzeciwiają się odwołaniu zgromadzeń

17.05.18

Sędziowie Okręgu Krakowskiego przedstawili swoje pełne oburzenia stanowisko w związku z zarządzeniem prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmary Pawełczyk-Woickiej, która odwołała dwa Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów tego Okręgu.
 

articleImage: Sędziowie Okręgu Krakowskiego sprzeciwiają się odwołaniu zgromadzeń fot. Thinkstock

Sprzeciw sędziów wywołało bezpodstawne odwoływanie Zgromadzeń Przedstawicieli Sędziów Okręgu Krakowskiego, które miały się odbyć 17 kwietnia 2018 r., oraz 16 maja 2018 r.

Sędziowie zwracają uwagę, że udział w zgromadzeniu wymaga, zwłaszcza od sędziów sądów spoza Krakowa, skrócenia godzin rozpoznania spraw na sesjach. W związku z tym odwoływanie zgromadzeń w przeddzień ich terminów i bez istotnych powodów stanowi nie tylko przejaw złej organizacji pracy, braku umiejętności zarządzania sądem i lekceważenia sędziów oraz organów samorządu sędziowskiego, ale prowadzi także do obstrukcji toczących się postępowań.

Członkowie zgromadzenia oświadczają, że mimo wskazanych decyzji prezes, jak i zapowiadanych przez nowo powołaną Krajową Radę Sądownictwa działań, nie zrezygnują z wyrażenia swojego stanowiska zarówno, co do sposobu sprawowaniu przez nią funkcji jak i w innych sprawach istotnych dla niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Sędziowie wzywają Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie do zwołania Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Krakowskiego w terminie wcześniejszym, niż wyznaczony obecnie 22 czerwca 2018 r.
Jak informuje Aleksander Przysiężniak z Krakowskiego Oddziału SSP IUSTITIA  i Stowarzyszenia Sędziów THEMIS, stanowisko zostało podpisane 16 maja br. przez 59 sędziów będących przedstawicielami na Zgromadzenie, oraz 38 sędziów nie będących przedstawicielami.


    LEX Navigator Postępowanie Karne>>


 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE