Strona główna » Wiadomości » Ludzie prawa » Sędziowie SN dostali pisma o przejściu w stan spoczynku

Sędziowie SN dostali pisma o przejściu w stan spoczynku

06.07.18

Do Sądu Najwyższego wpłynęły w piątek pisma prezydenta Andrzeja Dudy skierowane do 15 sędziów, w tym I prezes SN Małgorzaty Gersdorf, informujące  sędziów o przejściu w stan spoczynku.

articleImage: Sędziowie SN dostali pisma o przejściu w stan spoczynku Własne

Poinformował o tym zespół prasowy SN. Z informacji wynika, że pisma prezydenta dotyczą 11 sędziów, którzy nie złożyli oświadczeń. Są to: Gersdorf, Henryk Gradzik, Józef Frąckowiak, Zbigniew Kwaśniewski, Beata Gudowska, Mirosława Wysocka, Mirosław Bączyk, Henryk Pietrzkowski, Kazimierz Zawada, Jan Górowski i Krzysztof Pietrzykowski. Kolejne dotyczą czterech sędziów, którzy oświadczenia złożyli po terminie. Chodzi o sędziów: Krzysztofa Cesarza, Przemysława Kalinowskiego, Andrzeja Siuchnińskiego, Józefa Szewczyka.

Czytaj: Prezydent "pismem" przenosi sędziów w stan spoczynku>>

O wysłaniu tych pism poinformował w czwartek minister jego Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. Przypomniał, że zgodnie z art. 39 ustawy o SN "datę przejścia sędziego Sądu Najwyższego w stan spoczynku albo przeniesienia sędziego Sądu Najwyższego w stan spoczynku stwierdza Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej".
Minister zaznaczył, że nie są to postanowienia, a więc nie wymagają one publikacji. Podkreślił, że postanowieniami będą jednak decyzje prezydenta dotyczące wyrażenia zgody, bądź nie, na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego Sądu Najwyższego. - Tam decyzje zapadają w formie postanowienia, które jest publikowane, bo to jest decyzja władcza, prerogatywa prezydenta. To się odbywa w formie postanowienia - poinformował Andrzej Dera.

Czytaj: Tylko 55 sędziów orzeka w Sądzie Najwyższym>> 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE