Strona główna » Wiadomości » Opinie » Sędziowie SN: prace w parlamencie ws. sądów demonstracyjnie sprzeczne z zasadami legislacji

Sędziowie SN: prace w parlamencie ws. sądów demonstracyjnie sprzeczne z zasadami legislacji

13.04.18

Sposób rozpatrywania w parlamencie nowelizacji ustaw o sądach powszechnych, SN i KRS jest demonstracyjnie sprzeczny z elementarnymi zasadami przyzwoitej legislacji - stwierdziło w przyjętej w piątek uchwale Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego.

articleImage: Sędziowie SN: prace w parlamencie ws. sądów demonstracyjnie sprzeczne z zasadami legislacji Fot. Flickr/jaime.silva/Źródło - jaime.silva's photostream /Lic. CC by

- Stwierdzamy, że będące przedmiotem prac parlamentarnych nowelizacje wymienionych ustaw, przedstawiane jako +mające na celu udoskonalenie jakości polskiego sądownictwa+, nie usuwają powszechnie znanych wad tych ustaw - czytamy w uchwale.

Czytaj: Senat już pracuje nad zmianami w ustawach sądowych>>

Jej autorzy stwierdzają, że nowelizacje te "nie zmierzają do przywrócenia w Polsce konstytucyjnego podziału władz, gwarantującego niezależność i odrębność władzy sądowniczej, lecz pogłębiają zależność tej władzy od organów władzy wykonawczej". - Wprowadzają przez to w błąd polską i międzynarodową opinię publiczną - głosi uchwała.

Zgromadzenie SN podtrzymało też swoje stanowiska wyrażone m.in. na początku kwietnia "dotyczące niekonstytucyjności i niezgodności ze standardami demokratycznego państwa prawa" nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym i ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Czytaj: Decyzję ws. ustaw sądowych Senat podejmie w poniedziałek>>

 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE