Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Sejm: listy zgłaszających kandydatów do KRS tajne zgodnie z ustawą

Sejm: listy zgłaszających kandydatów do KRS tajne zgodnie z ustawą

14.02.18

Załączniki do zgłoszeń kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa nie zostaną udostęnione, ponieważ nie pozwala na to ustawa - wynika z opublikowanego we wtorek oświadczenia Centrum Informacyjnego Sejmu.

articleImage: Sejm: listy zgłaszających kandydatów do KRS tajne zgodnie z ustawą Własne

To reakcja na apele i żądania, m.in. stowarzyszeń sędziowskich i partii opozycyjnych, by podać do publicznej wiadomości listy osób rekomendujących sędziów do KRS, szczególnie gdy to są. Autorzy tych apeli sugerują, że publikacja tych list mogłaby obnażyć jak ograniczony krąg sędziów w tym uczestniczy.

- Zwracamy się do marszałka Sejmu o to, żeby udostępnił wszystkim posłom informację o kandydaturach do Krajowej Rady Sądownictwa wraz z głównym dokumentem, czyli osobami, które rekomendowały te osoby - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej poseł PO Robert Kropiwnicki. - Uważam, że to jest kluczowy dokument - bez tej informacji o tym, kto popiera poszczególnych kandydatów, ciężko będzie podjąć jakąkolwiek debatę - wskazywał.

- W związku z tym, że marszałek Sejmu wstydzi się ujawnić listę osób, które podpisały się pod kandydaturami do upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa, apelujemy o ujawnienie - do tych wszystkich osób, które podpisały się pod listami poparcia dla politycznych nominatów do KRS - mówiła we wtorek w sejmie Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.
Według szefowej klubu Nowoczesnej, 10 na 11 kandydatów do KRS ma "bliskie powiązania" z obecnym ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym i są to m.in. byli pracownicy Ministerstwa Sprawiedliwości oraz nowo powołani przez Ziobrę prezesi sądów.

- Procedura wyłaniania sędziów – kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa jest precyzyjnie opisana w ustawie o KRS. Z art. 11c ustawy o KRS wynika, że zgłoszenia kandydatów dokonane zgodnie z procedurą Marszałek Sejmu niezwłocznie przekazuje posłom i podaje do publicznej wiadomości, z wyłączeniem załączników - czytamy w komunikacie CIS.
Jak dodaje CIS, Obowiązek ten jest sukcesywnie realizowany – zgłoszenia są publikowane pod adresem:http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/page.xsp/krs>>

Z informacji wynika, że załącznikami do zgłoszeń (w myśl ustawy wyłączonymi z publikacji) są odpowiednio:
- w przypadku, gdy jego autorami jest grupa co najmniej 2000 obywateli: wykaz obywateli popierających zgłoszenie, zawierający ich imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, numery ewidencyjne PESEL i własnoręcznie złożone podpisy;
- w przypadku, gdy jego autorami jest grupa co najmniej 25 sędziów: wykaz sędziów popierających zgłoszenie, zawierający ich imiona, nazwiska, miejsca służbowe, numery ewidencyjne PESEL i własnoręcznie złożone podpisy.

CIS przypomina, że na stronie Sejmu publikowane są też informacje m.in. o dorobku orzeczniczym kandydatów, nadesłane przez właściwe sądy. Dokumenty te nie są załącznikami do zgłoszenia – Marszałek Sejmu wystąpił o ich sporządzenie i przekazanie dopiero po otrzymaniu zgłoszeń.

Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa została znowelizowana 8 grudnia 2017 r. Nowelizacja została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 2 stycznia br. i weszła w życie 17 stycznia br., a niektóre przepisy, dotyczące procedury naboru kandydatów, obowiązują już od 3 stycznia.

Czytaj: 
Prezes SO z Rzeszowa kolejnym kandydatem do KRS>>
Znane są personalia kolejnych pięciu kandydatów do KRS>>


 

Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • andezej b ansleben IP: 79.184.* 14-02-2018
    tajne załączniki zła pamięć paktu ribentrop-mołotow

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE