Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Senat też za umożliwieniem dzieciom obserwacji rozpraw cywilnych

Senat też za umożliwieniem dzieciom obserwacji rozpraw cywilnych

17.05.17

Umożliwienie dzieciom, za zgodą sądu, obserwacji rozpraw cywilnych i administracyjnych przewiduje nowelizacja przepisów, którą bez poprawek przyjął Senat. Była to inicjatywa ustawodawcza wyższej izby parlamentu.

articleImage: Senat też za umożliwieniem dzieciom obserwacji rozpraw cywilnych fot. Thinkstock

Za taką nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego oraz Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi głosowało w środę 86 senatorów, jeden był przeciw, nikt nie wstrzymał sie od głosu. Teraz nowela trafi do prezydenta.

Zgodnie z nowelą, w obu zmienianych ustawach znajdzie się przepis, że choć "na posiedzenia jawne wstęp na salę sądową mają - poza stronami i osobami wezwanymi - tylko osoby pełnoletnie", to ponadto "przewodniczący może zezwolić na obecność na posiedzeniu małoletnim". Jak wskazywano w uzasadnieniu tej propozycji, umożliwienie małoletnim obserwacji rozprawy za zgodą sędziego "będzie miało wymiar edukacyjny oraz przygotuje ich do czynnego udziału w życiu publicznym".

Obecnie, według Kodeksu postępowania cywilnego, a także przepisów o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, wstęp na salę sądową podczas rozpraw mają - poza stronami i osobami wezwanymi - tylko osoby pełnoletnie. Bez zmian pozostanie zapis mówiący, że "na posiedzenia niejawne mają wstęp tylko osoby wezwane".

W styczniu Senat podjął inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie - jako realizację petycji. Senacka propozycja trafiła do Sejmu, który w lutym podjął nad nią prace. Sejm uchwalił nowelą 21 kwietnia.

Podczas prac sejmowych, zmianę pozytywnie oceniał wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Wskazywał, że prowadzi ona w praktyce do zalegalizowania tego, co już obecnie dzieje się na salach sądowych. Podkreślał, że nie spotkał się ze skargami lub uwagami w odniesieniu do dopuszczalnej już obecności małoletnich na rozprawach w sprawach karnych.

Także rzecznik praw dziecka Marek Michalak mówił, że popiera takie wypełnienie luki prawnej i realizację prawa dziecka do udziału w rozprawach, co ma znaczenie dla przygotowania go do aktywnego udziału w życiu obywatelskim. Według Michalaka zmiana słusznie nie wyznacza dolnej granicy wieku dziecka, bo o dopuszczeniu dziecka do danej sprawy decydowałby przewodniczący składu.(PAP)

17.05.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE