Strona główna » Wiadomości » Omówienia orzeczeń » SN: czy adwokat, członek rady nadzorczej spółki, jest winny przyjęcia zlecenia?

SN: czy adwokat, członek rady nadzorczej spółki, jest winny przyjęcia zlecenia?

11.06.18

Trudno określić, czy można przypisać winę adwokatowi przy braku jednolitego stanowiska w doktrynie prawa co do interpretacji spornego przepisu kodeksu spółek handlowych. Zwłaszcza, że zlecenie było świadczone nieodpłatnie - orzekł Sąd Najwyższy.
 

articleImage: SN: czy adwokat, członek rady nadzorczej spółki, jest winny przyjęcia zlecenia? Fot. Flickr/jaime.silva/Źródło - jaime.silva's photostream /Lic. CC by

Problem nie był do tej pory rozstrzygany przez Sąd Najwyzszy. Według rzecznika dyscyplinarnego Adwokatury - winą adwokat Karoliny K. było reprezentowanie spółki na zewnątrz i jednoczesne zasiadanie w radzie nadzorczej. Zdaniem rzecznika dyscyplinarnego było to nie do pogodzenia z kodeksem spółek handlowych. Dlatego, że według art. 387 par. 1 ksh zatrudniony w spółce radca prawny lub adwokat nie może być jednocześnie członkiem rady nadzorczej.

Upomnienie adwokata
Sąd Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Warszawie w wyroku z 21 marca 2017 r. orzekł naruszenie art. 80 Prawa o adwokaturze i ukarał adwokat upomnieniem.
Od tego orzeczenia Karolina K. odwołała się do Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury twierdząc, że sąd nie odniósł się do dowodów przedstawionych przez obwinioną, a ponadto zakaz łączenia stanowisk ma znaczenie, gdy dotyczy pracowników spółki pobierających wynagrodzenie, a Karolina K. prowadziła pojedyncze sprawy gratis.
WSD 30 września 2017 r. utrzymał w mocy orzeczenie sądu dyscyplinarnego I instancji.

Utrzymanie ładu korporacyjnego
Wyrok został przez obwinioną zaskarżony do Sądu Najwyższego. W kasacji Karolina K. stwierdziła, że art. 387 ksh określa zasady ładu korporacyjnego, a jego celem jest efektywność kontroli rady nadzorczej. Jednak w doktrynie prawa nie jest jasne czy regulacje dotyczące zakazu łączenia stanowisk dotyczą tylko stosunku pracy czy też także np. możliwości zawierania umów zlecenia czy o dzieło. Co więcej w tym wypadku - zlecenie było nieodpłatne.
Według zastępcy rzecznika dyscyplinarnego adwokata Grzegorza Fertaka celem tych przepisów jest wyłączenie konfliktu między członkiem rady nadzorczej nadzorującym zgodnie ze swoimi kompetencjami zarząd a zatrudnionym w spółce na takim stanowisku.

Chodzi zatem o zachowanie przejrzystości w relacjach: rada nadzorcza – zarząd. W innej sytuacji faktyczne wykonywanie czynności kontrolnych przez członka rady nadzorczej względem zarządu byłoby iluzoryczne, skoro zarząd mógłby decydować o zatrudnieniu lub warunkach zatrudnienia członka rady nadzorczej.
Zdaniem rzecznika wspomniany przepis eliminuje adwokatów z zasiadania w radzie nadzorczej, gdyż pełnomocnik spółki odpowiada przed zarządem za efekt swego działania, a jednocześnie ten zarząd kontroluje jako organ nadzorczy.

Jedno z wielu stanowisk wymaga wyjaśnienia
Sąd Najwyższy w wyroku z 6 czerwca br. uchylił wyrok WSD i przekazał mu sprawę do ponownego rozpatrzenia.
Sędzia sprawozdawca Andrzej Siuchniński podkreślił, że droga do wyjaśnienia znaczenia art. 387 ksh została fatalnie wybrana. - Kasacja była źle napisana, gdyż głównie kwestionowała przepisy materialne - powiedział sędzia Siuchniński. - Natomiast Wyższy Sąd Dyscyplinarny nie zajął stanowiska, dlaczego przyjął jedno z wielu stanowisk interpretacyjnych wspomnianego przepisu kodeksu. Obowiązkiem WSD był wyjaśnienie, dlaczego opowiedział się za wykładnią przepisu, zakazującą adwokatom zasiadania w radach nadzorczych spółek.
SN dodał, że pozycja adwokata jest inna niż zwykłego obywatela. Powstaje pytanie, czy adwokat powinien zachować się asekuracyjnie i zrezygnować z reprezentacji spółki, czy też postąpić według własnego zdania?
Sędzia Siuchniński zaznaczył, że trudno określić czy można przypisać winę Karolinie K. przy braku jednolitego stanowiska w doktrynie prawa co do interpretacji spornego przepisu.


Sygnatura akt SDI 21/18, wyrok z 6 czerwca 2018 r.
 

LKP_Baner_Prawnicy_553x300.jpg [63.19 KB]

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: SN
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • SN: nie można obniżać adwokatowi stawki minimalnej

  Obrazek do artykułu: SN: nie można obniżać adwokatowi stawki minimalnej

  Sąd może odmówić adwokatowi zasądzenia kosztów pomocy prawnej z urzędu, jeżeli pomoc nie została udzielona lub została udzielona nieprofesjonalnie. Jeżeli natomiast sąd stwierdzi, że koszty się należą, to nie mogą być one niższe niż wynika to z... Więcej

 • Będą zarzuty dla adwokata Rogalskiego

  Obrazek do artykułu: Będą zarzuty dla adwokata Rogalskiego

  Rzecznik dyscyplinarny warszawskiej rady adwokackiej postawi zarzuty adwokatowi Rafałowi Rogalskiemu - poinformował portal tvn24.pl. Więcej

 • NRA: adwokatowi nie wolno narzucać swoich usług

  Obrazek do artykułu: NRA: adwokatowi nie wolno narzucać swoich usług

  Naczelna Rada Adwokacka stanowczo odcina się od nieetycznych i bezprawnych zachowań wyłudzania od ofiar wypadku w Szczekocinach umów odszkodowawczych przez osoby podające się za prawników. Domaga się zaniechania przez media używania tytułu „adwokat”... Więcej

 • Jest zapowiedź publikacji obwieszczenia ws nowych sędziów SN

  Obrazek do artykułu: Jest zapowiedź publikacji obwieszczenia ws nowych sędziów SN

  Myślę, że w najbliższych dniach Rządowe Centrum Legislacji opublikuje obwieszczenie prezydenta Andrzeja Dudy o wolnych stanowiskach w Sądzie Najwyższym - zapowiedział w poniedziałek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jeśli to się stanie,... Więcej

 • Prokurator upomniana za pisanie felietonów

  Obrazek do artykułu: Prokurator upomniana za pisanie felietonów

  Sąd dyscyplinarny przy prokuratorze generalnym uznał prokurator Beatę Mik – prokuratora Prokuratury Generalnej w stanie spoczynku – winną przewinienia dyscyplinarnego. Ukarana została upomnieniem za niepoinformowanie prokuratora krajowego o "podjęciu... Więcej

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE