Relacjonując przebieg spotkania, sędzia Świecki przywołał takie zagadnienia jak: zmiana składu TK związana z uchwałami Sejmu w tej sprawie oraz grudniowa nowelizacja ustawy o Trybunale. Nie chciał oceniać wypowiedzi polityków, według których opinia Komisji Weneckiej nie ma charakteru wiążącego, więc może się okazać, że ewentualne zalecenia wskazane przez Komisję mogłyby nie zostać wdrożone.

Czytaj: Wiceszef MSZ: opinia Komisji Weneckiej nie może być wiążąca, ale zostanie rozważona>>


Pytania o przepisy i procedury
Rzecznik ujawnił dziennikarzom, że w trakcie spotkania członkowie komisji pytali, czy wybór poprzednich sędziów TK jest ważny i jaka jest przyczyna, że prezydent nie odebrał od nich ślubowania. - Przedstawiliśmy nasze stanowisko odnośnie procedury powoływania sędziów TK oraz tego - także o czym wypowiedział się już TK w swoim orzeczeniu (3 grudnia - PAP) - że ci sędziowie powołani przez Sejm poprzedniej kadencji są sędziami TK w pełnym tego słowa znaczeniu - powiedział rzecznik SN.
- Członkowie Komisji Weneckiej zainteresowani byli kwestią prawną, czy w naszym porządku prawnym parlament ma uprawnienia do zmiany uchwał, które podjął w przedmiocie wyboru sędziów TK parlament poprzedniej kadencji. Odpowiedź była taka, że w polskim porządku prawnym do tej pory nie było takiej praktyki - dodał rzecznik SN.  Powiedział też, że delegacja pytała również o zmiany w grudniowej nowelizacji ustawy o TK, dotyczące sprawności postępowania przed Trybunałem. Pytano też m.in. o brak vacatio legis tej ustawy i czy w polskim porządku prawnym są jakieś normatywne uregulowania dotyczące odroczenia ustaw.
- Nasza odpowiedź była taka, że zasadą dobrej legislacji powinno być vacatio legis, a tylko w sytuacjach wyjątkowych ustawodawca może postanowić o natychmiastowym wejściu ustawy w życie; naszym zdaniem taka wyjątkowa sytuacja w tym przypadku nie zachodziła - powiedział sędzia Świecki.

KRS: członkowie Komisji pytali i notowali
- Omawialiśmy zagadnienia dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, a więc ustawy przyjętej przez większość parlamentarną, ale przedstawiciele Komisji Weneckiej zadawali także pytania dotyczące szerszego kontekstu, czyli także procedowania nad ustawą, zagadnień dotyczących wyboru sędziów Trybunału; pytali także, dlaczego, naszym zdaniem, ta ostatnia ustawa o Trybunale (uchwalona w grudniu - PAP) jest w takim kształcie. Pytania były szczegółowe" - relacjonował sędzia Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa. Dodał, że przedstawiciele KRS referowali także zagadnienia dotyczące skargi konstytucyjnej, którą Krajowa Rada Sądownictwa złożyła do Trybunału na nowelę ustawy o TK.
Jak relacjonował rzecznik, "członkowie Komisji z zasady pytali, raczej nie wyrażali swoich opinii, tylko prowadzili notatki i zadawali pytania". Pytany, co by było, gdyby polskie władze nie wypełniły zaleceń Komisji, Żurek odparł: „Oczywiście to są decyzje polityczne. My jako prawnicy nie wypowiadamy się na ten temat. Wiemy, (…) że opinia Komisji Weneckiej jest tylko i wyłącznie opinią niewiążącą, jednakże jest niezwykle ważna dla państw europejskich oraz szerzej dla państw należących do Rady Europy i przestrzegających konwencji praw człowieka i podstawowych wolności” – dodał. Wyraził przekonanie, że „nasz rząd, jeśli dostanie zalecenia, to na pewno będzie je respektował”.
Jak poinformował rzecznik, ze strony KRS w spotkaniu wzięli udział: przewodniczący Rady Dariusz Zawistowski oraz członkowie jej prezydium: Krzysztof Wojtaszek, Andrzej Adamczuk, Gabriela Ott, Ewa Preneta-Ambicka i Waldemar Żurek. W spotkaniu uczestniczył przewodniczący KW Gianni Buquicchio z Włoch, który rano rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą. (ks/pap)
 

Dowiedz się więcej z książki
Służąc rządom dobrego prawa
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł