Strona główna » Wiadomości » Omówienia orzeczeń » SN: niższa stawka dla pełnomocnika, który reprezentuje kilku współuczestników

SN: niższa stawka dla pełnomocnika, który reprezentuje kilku współuczestników

29.12.17

Sąd nie może ustalić wynagrodzenia pełnomocnika będącego adwokatem lub radcą prawnym poniżej stawki minimalnej, chyba że współuczestnicy formalni są reprezentowani przez jednego pełnomocnika.
 

articleImage: SN: niższa stawka dla pełnomocnika, który reprezentuje kilku współuczestników fot. Thinkstock

Sąd Najwyższy przejął do rozstrzygnięcia sprawę, w której Sąd Apelacyjny w Poznaniu przedstawił zagadnienie prawne dotyczące rozliczenia kosztów procesu należnych współuczestnikowi.
Przejęcie sprawy wiązało się z rozstrzygnięciem przez Sąd Najwyższy zażalenia na postanowienie w przedmiocie zwrotu kosztów procesu. Wątpliwości dotyczyły tego, czy możliwe jest – w przypadkach współuczestnictwa formalnego – rozliczenie kosztów należnych współuczestnikowi przez obniżenie wynagrodzenia pełnomocnika procesowego (radcy prawnego) poniżej stawki minimalnej przewidzianych w przepisach wykonawczych.

Czytaj też>> SN: koszty dojazdu pełnomocnika zwraca się w całości
 

Sąd Najwyższy ustalił, że sąd orzekający o kosztach procesu nie może ustalić wynagrodzenia pełnomocnika będącego adwokatem lub radcą prawnym poniżej wysokości stawki minimalnej, która dla danej sprawy określona jest w przepisach wykonawczych.
Nie dotyczy to sytuacji, w której przepisy przewidują taką możliwość, a także jeśli współuczestnicy formalni są reprezentowani przez jednego pełnomocnika będącego adwokatem lub radcą prawnym.
Sąd Najwyższy zwrócił jednocześnie uwagę, że może wystąpić sytuacja, w której łączna wysokość tego wynagrodzenia w okolicznościach sprawy może być uznana za zbyt wysoką, nieodpowiadającą nakładowi pracy i czasu pełnomocnika. Unormowanie tej sytuacji należy jednak do ustawodawcy, a brak rozwiązania normatywnego nie może być zastąpiony przez Sąd Najwyższy.

Sygnatura akt III CZP 72/17, postanowienie SN z 15 grudnia 2017 r.
 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: SN
Skomentowano 2 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Gt IP: 185.159.* 02-01-2018
    W sumie w sadach tez tak powinno być, ze w przypadku składów wieloosobowych płaci sie tylko sędziemu sprawozdawcy lub przewodniczacemu składu. Pozostali sie przecież nie napracuja

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE