Strona główna » Wiadomości » Aktualności » SN: Prof. Gersdorf pismo dostała, ale nie przeszła w stan spoczynku

SN: Prof. Gersdorf pismo dostała, ale nie przeszła w stan spoczynku

06.07.18

Pisma prezydenta informujące sędziów Sądu Najwyższego o przejściu w stan spoczynku dotarły do adresatów, ale to skierowane do Małgorzaty Gersdorf jest bezzasadne, ponieważ jej sytuacja jest szczególna - stwierdził w piątek rzecznik SN Michał Laskowski. I potwierdził, że jest ona nadal I prezesem SN.

articleImage: SN: Prof. Gersdorf pismo dostała, ale nie przeszła w stan spoczynku Fot. Flickr/jaime.silva/Źródło - jaime.silva's photostream /Lic. CC by

Do Sądu Najwyższego dotarły przesyłki z Kancelarii Prezydenta zawierające 15 pism kierowanych do poszczególnych sędziów, które zawierają jednakowe stwierdzenia: Na podstawie artykułu 39 w związku z artykułem 111 par. 1 ustawy o Sądzie Najwyższym zawiadamiam, że datą przejścia Pana/Pani Sędziego stan spoczynku jest dzień 4 lipca 2018 roku. Pod wszystkimi pismami jest podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Jak powiedział sędzia Laskowski, zgodnie z tymi stwierdzeniami prezydenta 14 sędziów Sądu Najwyższego z dniem 4 lipca przeszło w stan spoczynku. Jak jednak podkreślił, takie samo pismo otrzymała pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf. - Ale w stosunku do niej prezentujemy stanowisko, że jej sytuacja ma charakter wyjątkowy, inny niż pozostałych sędziów z tej grupy i podstrzymujemy swoje dotychczasowe stanowisko, że nadal jest czynnym sędzią i pierwszym prezesem Sądu Najwyższego - powiedział rzecznik SN.

- Małgorzata Gersdorf nie zmienia stanowiska, uważa, że jej kadencja trwa do 2020 roku. W poniedziałek uda się na urlop, po 3 lipca, z tego co wiem, nie podpisywała żadnych pism urzędowych - stwierdził Michał Laskowski.

Sędzia Laskowski poinformował przy okazji, że obecnie w stanie czynnym, wliczając w to pierwszą prezes, jest 59 sędziów Sądu Najwyższego. Ale sędziów orzekajacych, czyli wykonujących czynności orzecznicze jest 55, bo obok Małgorzaty Gersdorf jest jeszcze trzech sędziów, którzy złożyli oświadczenia z powołaniem się na Konstytucję i te oświadczenia zostały skierowane do zaopiniowania przez Krajową Radę Sądownictwa. Do czasu ich zaopiniowania i rozpatrzenia przez prezydenta pozostają oni sędziami czynnymi, ale nie są wyznaczani do udziału w rozprawach ani posiedzeniach, nie wydają orzeczeń czy postanowień.

- Można zatem podsumować, że obecnie 55 sędziów wykonuje obowiązki orzecznicze, na ogólną liczbę 120 sedziów, którzy według nowej ustawy powinni pracować w Sądzie Najwyższym - powiedział rzecznik.

Czytaj: Sędziowie SN dostali pisma o przejściu w stan spoczynku>>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE