Strona główna » Wiadomości » Omówienia orzeczeń » SN: Prokurator chciał skazania sędziego, który nie przedłużył aresztu podejrzanemu

SN: Prokurator chciał skazania sędziego, który nie przedłużył aresztu podejrzanemu

26.05.18

Prokuratura wkroczyła w sferę niezawisłości sędziowskiej domagając się uchylenia immunitetu sędziemu, który nie przedłużył aresztu mężczyźnie podejrzanemu o oszustwa "na wnuczka" - orzekł Sąd Najwyższy 25 maja br. - To niebezpieczny kierunek aktywności prokuratorskiej - dodał SN.
 

articleImage: SN: Prokurator chciał skazania sędziego, który nie przedłużył aresztu podejrzanemu fot. Thinkstock

Prokuratura Krajowa wystąpiła do Sądu Najwyższego o uchylenie immunitetu sędziemu Sądu Rejonowego w Warszawie Katarzynie Z. - C. 
Zarzut polegał na tym, że jako sędzia pełniący dyżur w niedzielę 5 lutego 2017 r., nieprawidłowo wyznaczyła termin posiedzenia sądu w celu przedłużenia aresztu tymczasowego oskarżonemu Arkadiuszowi Ł. Był to człowiek podejrzany o wyłudzenia pieniędzy od osób starszych, metodą "na wnuczka", długo poszukiwany przez policję.

Czytaj też>> Minister zarzuca popełnienie przestępstwa sędziemu, który nie aresztował podejrzanego

Sędzia Z.-C. przeoczyła godzinę zakończenia okresu 24 godzinnego zatrzymania i wobec tego wydłużył się o 1,5 godziny czas bezprawnego pozbawienia wolności Arkadiusza Ł. Chcąc ten błąd naprawić, mimo wniosku prokuratury o przedłużenie zatrzymania, wypuściła podejrzanego na wolność za poręczeniem majątkowym 300 tys. zł i zakazem opuszczania kraju. Mimo to podejrzany zaczął się ukrywać, a policja miała trudności z ponownym ustaleniem jego miejsca pobytu.

Podejrzenie o przekroczenie uprawnień
Prokuratura oceniła, że sędzia mogła świadomie nadużyć swojej pozycji służbowej i powzięła podejrzenie popełnienia przez Katarzynę Z.-C. przestępstwa z art. 231 par. 1 kk.
Jak stwierdziła obrońca obwinionej adwokat Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska mamy do czynienia z niepokojącą oceną pracy sędziego przez prokuratora, który sugeruje, że sędzia nie przedłużyła aresztu z przyczyn poza procesowych. Co więcej - zarzut prokuratora jest wewnętrznie sprzeczny; z jednej strony oskarża sędziego o bezprawne pozbawienie wolności podejrzanego, a z drugiej żąda, by nadal pozostawał on w areszcie.

Nagana za naruszenie etyki
Sąd Najwyższy 8 marca 2018 r. w postępowaniu dyscyplinarnym ukarał Katarzynę Z.- C. za delikt naruszający zasady etyki zawodu karą nagany.
Natomiast w postępowaniu o uchylenie immunitetu sąd I instancji odmówił pociągnięcia do odpowiedzialności karnej obwinionej sędzi. Sąd Apelacyjny 23 lutego 2018 r. orzekł, że nie dostrzega prawdopodobieństwa popełnienia przestępstwa przez Katarzynę Z.-C.

Immunitet nie będzie uchylony
Sąd Najwyższy 25 maja br. utrzymał uchwałę Sądu Apelacyjnego w mocy.
- Sędzia nie dopuściła się czynu o charakterze umyślnym - powiedział sędzia sprawozdawca Jerzy Grubba. - Nie sposób przyjąć, że chciała ona wyznaczyć posiedzenie aresztowe po upływie przepisowych 24 godzin od złożenia wniosku. Zaniedbała swoje obowiązki sprawdzenia godziny wpływu wniosku do sądu, ale była przekonana, że ma informacje prawdziwe - wyjaśniał sędzia Grubba.
Sędzia dodał, że wniosek prokuratora w tej sprawie idzie w bardzo niebezpiecznym kierunku z odpowiedzialności dyscyplinarnej w odpowiedzialność karną. Ponadto wkracza w sferę niezawisłości sędziowskiej i swobodę podejmowania decyzji sędziowskich, co do oceny rozstrzyganej sprawy, o ile nie jest ono zgodne z żądaniami prokuratorskimi.
Zdaniem SN prokuratura nie wykazała, że doszło do deliktu o charakterze umyślnym.

 Sygnatura akt SNO 21/18, uchwała SN z 25 maja 2018 r.

0137-2785_5.jpg

Orzecznictwo Sądu Najwyższego. Izba Karna i Izba Wojskowa

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: SN
Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • Juliusz Bennich-Zalewski IP: 37.47.* 27-05-2018
    Wg SN delikt sędzi był nieumyślny.
    Zawsze czytajac podobne oceny sądów zastanawiam się, czy sędzia jest jasnowidzem. A jesli nie, to skad wie, co było w glowie oskarzonego w chwili popelniania czynu?

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE