Strona główna » Wiadomości » Omówienia orzeczeń » SN: zawezwanie do próby ugodowej jest skuteczne, choć nie było doręczone w terminie

SN: zawezwanie do próby ugodowej jest skuteczne, choć nie było doręczone w terminie

12.05.17

Termin zawity do złożenia roszczenia o odszkodowanie został zachowany, a tym samym i wezwanie do próby ugodowej jest skuteczne, choć wniosek ten nie został doręczony w terminie stronie przeciwnej - taki sens ma uchwała Sądu Najwyższego podjęta 12 maja br.
 

articleImage: SN: zawezwanie do próby ugodowej jest skuteczne, choć nie było doręczone w terminie Fot. Flickr/jaime.silva/Źródło - jaime.silva's photostream /Lic. CC by

Sąd Najwyższy podjął uchwałę, zgodnie z którą wniesienie do sądu wniosku o zawezwanie do próby ugodowej bez uprzedniego złożenia roszczenia osobie zobowiązanej do jego zaspokojenia prowadzi do zachowania 2-letniego terminu przewidzianego w art. 129 ust. 4 ustawy Prawo ochrony środowiska, również wtedy, gdy odpis wniosku został doręczony tej osobie po upływie tego terminu.
Jak wyjaśniał sędzia Krzysztof Pietrzykowski zagadnienie jest sporne w orzecznictwie. Ale ważny jest charakter terminu przewidzianego w art.129 ust. 4 ustawy Prawo ochrony środowiska.  SN podkreślił zdecydowanie, że termin ten jest zawity, czyli jego upływ powoduje wygaśniecie roszczenia.

Więcej>>www.mediacje.lex.pl

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: SN
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE