Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Sprawozdawca ONZ chce w Polsce sprawdzić prace nad reformami w sądach

Sprawozdawca ONZ chce w Polsce sprawdzić prace nad reformami w sądach

20.05.17

Specjalny Sprawozdawcy ONZ ds. Niezależności Sędziów i Prawników Diego García-Sayána zwrócił się 24 kwietnia br. do rządu polskiego z prośbą o umożliwienie wizyty w Polsce. Amnesty International pyta więc ministra spraw zagranicznych, czy zamierza go zaprosić.

articleImage: Sprawozdawca ONZ chce w Polsce sprawdzić prace nad reformami w sądach fot. Thinkstock

Amnesty przypomina przy okazji, że Polska znajduje się na liście państw, które wystosowały tzw. standing invitation wobec wszystkich specjalnych procedur tematycznych Rady Praw Człowieka, w tym Specjalnych Sprawozdawców. Wystosowanie tego rodzaju zaproszenia oznacza, że dane państwo zobowiązuje się w każdym przypadku akceptować prośbę o umożliwienie wizyty.

Czytaj: Polska krytykowana na forum Rady Praw Człowieka ONZ za łamanie praworządności>>

- Wizyta Specjalnego Sprawozdawcy pozwoliłaby na dokonanie oceny przeprowadzonych ostatnio oraz proponowanych reform wymiaru sprawiedliwości w świetle zobowiązań Polski wynikających z członkostwa w ONZ, w szczególności w kontekście starań Polski o wybór na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa – czytamy w oświadczeniu Amnesty International.
 

Urząd Specjalnego Sprawozdawcy ONZ ds. Niezależności Sędziów i Prawników został utworzony w 1994 r. Do jego zadań należy monitorowanie stanu ochrony niezależności sędziów i prawników. Sprawozdawca przyjmuje informacje z państw członkowskich ONZ na temat potencjalnych naruszeń w tej sferze, przeprowadza oficjalne wizyty w państwach ONZ i sporządza raporty. Wizytę może zainicjować sam Sprawozdawca (jak w przypadku Polski) lub rząd. W obu wypadkach rząd musi wyrazić zgodę na wizytę wystosowując oficjalne zaproszenie.  W czasie wizyty Sprawozdawca ocenia stopień niezależności sądownictwa, funkcjonowanie sytemu wymiaru sprawiedliwości, a następnie formułuje rekomendacje.  Raport z wizyty wraz z rekomendacjami jest przedstawiany Radzie Praw Człowieka ONZ.
 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE