Aż sześciokrotne obniżenie stawki minimalnej ma poprawić dostęp do fachowej pomocy

prawnej. Głównym celem obniżki jest jednak ukrócenie praktyk celowego zwielokrotniania

kosztów zastępstwa procesowego przez pełnomocników stowarzyszeń konsumenckich w sprawach

dotyczących klauzul niedozwolonych. W uzasadnieniu projektu możemy przeczytać, że zmiana

stawki minimalnej w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone,

przyczyni się do ograniczenia skali nadużyć związanych z działaniem pełnomocników masowo

składających pozwy o uznanie postanowień wzorców umownych za niedozwolone.
Ostatnie lata pokazują bardzo duży wzrost ilości spraw przed Sądem Okręgowym w Warszawie

- sądem ochrony konkurencji i konsumentów w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy

za niedozwolone.
Ten ogromny przyrost ilości spraw wynika przede wszystkim z rosnącej liczby i aktywności stowarzyszeń konsumenckich pozywających przedsiębiorców za stosowanie przez nich klauzul abuzywnych, np. w regulaminach sklepów internetowych.
Proponowane zmiany należy ocenić zdecydowanie pozytywnie. Powinny one przystopować nieco aktywność stowarzyszeń i reprezentujących je pełnomocników, a z pewnością przyczynią się one do obniżenia kosztów procesu ponoszonych przez przedsiębiorców w razie przegranej przed sądem - zauważa Rafał Bugajski z serwisu KlauzuleNiedozwolone.pl.
Oba rozporządzenia są już po etapie konsultacji społecznych. Obecnie znajdują się na etapie uzgodnień. Wejście w życie rozporządzeń planowane jest po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia.
 Pełna nazwa projektów brzi: Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości zmieniającego  rozporządzenie w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu oraz projekt rozporządzenia MS zmieniającego rozporządzenie w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.