Strona główna » Wiadomości » Ludzie prawa » Stołeczna adwokatura - córka zastępcą ojca, ORA: to nie nepotyzm

Stołeczna adwokatura - córka zastępcą ojca, ORA: to nie nepotyzm

11.04.18

Jednym z zastępców rzecznika dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie adw. Krzysztofa Stępińskiego jest jego córka, co wzbudza zastrzeżnia w stołecznej palestrze. ORA wyjaśnia, że mecenas została powołana do jednego postępowania, w związku ze znajomością języka francuskiego i tamtejszego prawa.
 

articleImage: Stołeczna adwokatura - córka zastępcą ojca, ORA: to nie nepotyzm Własne

Adw. Dominika Stępińska-Duch jest jednym z 65 zastępców rzecznika dyscyplinarnego warszawskiej izby adwokackiej. Informacja o tym, że pełni taką funkcję znajduję się na stronie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

Przypadek nepotyzmu?
Na sprawę zwrócił uwagę m.in. adwokat Andrzej Nogal. Jego zdaniem to przykład nepotyzmu w warszawskim samorządzie.
- W dawniejszych czasach stołeczna adwokatura szczyciła się przestrzeganiem najwyższych standardów etycznych. Teraz zaś warszawski rzecznik dyscyplinarny, adwokat Krzysztof Stępiński, bez skrępowania promuje swoją córkę, na swoją zastępczynię, a Okręgowa Rada Adwokacka bez cienia wątpliwości powołuje ją na ten odpowiedzialny i zaszczytny urząd - zaznacza w piśmie przesłanym LEX.pl.

W jego ocenie to "krok w kierunku feudalnego dziedziczenia stanowisk". Adwokat dodaje, że urząd rzecznika dyscyplinarnego warszawskiej izby adwokackiej "to ogromna władza, wielkie pieniądze i ogromne możliwości".

ORA - nie ma nieprawidłowości, chodzi o jedną sprawę
Do sprawy - na pytanie LEX.pl - odniosła się Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie. Jej rzecznik adw. Michał Fertak podkreślił, że mecenas została powołana na zastępcę rzecznika dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie wyłącznie na potrzeby jednego z prowadzonych w pionie postępowań.

- Postępowanie to ma charakter transgraniczny i dotyczy czynu, który miał zostać zdaniem organów ścigania popełniony przez warszawską adwokat na terenie Republiki Francuskiej. Prowadzenie tego postępowania wymaga doskonałej znajomości języka francuskiego, a także znajomości francuskiego prawa karnego i procesowego - dodał.

NRA nie zgłaszała zastrzeżeń
Poinformował równocześnie, że tak umotywowano wniosek o powołanie mecenas na funkcję i Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie "nie miała żadnych wątpliwości". - Z posiadanych przeze mnie informacji wynika też, że sprawa była omawiana na jednym z posiedzeń Naczelnej Rady Adwokackiej. NRA też nie zgłosiła żadnych zastrzeżeń - dodał.

Rzecznik podkreślił, że sprawa do której została powołana adwokat jest rozwojowa - "wymaga wielu działań, które bez wiedzy i znajomości języka byłyby niemożliwe do realizacji i zdecydowanie bardziej kosztowne dla pionu dyscyplinarnego".

- Rzecznik Dyscyplinarny bezskutecznie zwracał się w tej sprawie do Prokuratury Generalnej z prośbą o pomoc - dodał.

Zapewnił też, że mecenas "nie bierze udziału w jakichkolwiek innych czynnościach związanych z innymi sprawami w ramach pionu rzecznika dyscyplinarnego".

Rzecznik  dodał, że w 2017 r., w związku z pełnioną funkcją adw. Stępińska – Duch nie otrzymała jakiegokolwiek uposażenia z budżetu ORA.

 

 

 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE