Opnię taką Święczkowski wyraził podczas zorganizowanego w dniach 26 i 27  września br. w Krakowie II Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa - CYBERSEC.
Jak dodał, z jego inicjatywy powstały w prokuraturze komórki zajmujące się  przestępstwami z wykorzystaniem  internetu oraz zaawansowanych technologii i systemów komputerowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Bogdna Święczkowski przypomniał o zarządzeniu Prokuratora Krajowego z 29 kwietnia 2016 r.  w sprawie określenia struktury organizacyjnej Prokuratury Krajowej, które ustaliłp nowe zadania Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.

Do zadań tej komórki organizacyjnej Prokuratury Krajowej należy miedzy innymi prowadzenie i nadzorowanie postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa noszące cechy przestępczości zorganizowanej w tym transgranicznej, przestępstwa z wykorzystaniem  Internetu oraz zaawansowanych technologii i systemów komputerowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym (cyberprzestępczości  zorganizowanej). Departament ten będzie również koordynował postępowania przygotowawcze prowadzone przez Wydziały Zamiejscowe Departamentu  do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Natomiast w prokuraturach regionalnych,  powierzono prowadzenie i nadzorowanie spraw  dotyczących cyberprzestępczości o skomplikowanym stanie faktycznym lub jeśli wartość szkody wyrządzonej przestępstwem przekracza kwotę 1 000 000 złotych (art. 115 § 6 kodeksu karnego) koordynatorom do spraw cyberprzestępczości.

Jak podkreślał szef Prokuratury Krajowej, na poziomie prokuratur okręgowych mogą być utworzone działy do prowadzenia i nadzorowania wspomnianych spraw o skomplikowanym stanie faktycznym lub jeżeli wartość szkody wyrządzonej przestępstwem przekracza kwotę 200 000 złotych (art. 115 § 5 kodeksu karnego)

Ponadto, jeżeli w prokuraturze regionalnej lub okręgowej nie zostały  utworzone takie działy, prokurator regionalny lub okręgowy może powierzyć prowadzenie i nadzorowanie tych spraw, jednemu lub kilku prokuratorom.