- Małgorzata Manowska to znakomity fachowiec, stanowisko sędziego Sądu Najwyższego należy jej się jak mało komu, jeśli zgłosi swoją kandydaturę, byłaby również dobrym pierwszym prezesem Sądu Najwyższego - powiedział w niedzielę wiceminister sprawiedliwości.

 

O takiej możliwości napisał w sobotę na swoim portalu internetowym "Dziennik Gazeta Prawna". Według gazety dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury jest najpoważniejszą kandydatką do objęcia urzędu pierwszej prezes SN i jest ona w tej sprawie "już po słowie" z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą.

- Ja bezpośrednio z panią profesor współpracuję - jako z dyrektorem KSSiP-u i uważam, że jest to znakomity fachowiec, oboje wywodzimy się też z sądownictwa warszawskiego, więc znam od lat klasę pani profesor - i jako sędziego, i jako naukowca z dziedziny mi bliskiej, czyli z procesu cywilnego, i jako świetnego zarządzającego Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury - powiedział Łukasz Piebiak, odnosząc się do ewentualnej kandydatury Manowskiej. I dodał, że jeżeli Manowska się zgłosi, to pewnie byłaby dobrym również pierwszym prezesem SN. - Ale czy się zgłosi i czy ostatecznie nim zostanie - tego nie wiem - stwierdził w wypowiedzi dla PAP.

Małgorzata Manowska nie wypowiada się publicznie na temat tych spekulacji. Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera poinformował w piątek Lex.pl o liczbie kandydatur do SN, które wpłynęły do Rady, ale żadnych nazwisk nie podał.

Czytaj: Sędziowie rejonowi wśród kandydatów do SN>>

Dr hab. Małgorzata Manowska przed objęciem 21 stycznia 2016 r. stanowiska dyrektora KSSP była sędzią Sądu Apelacyjnego w Warszawie. 

Po odbyciu aplikacji sądowej, w 1994 r. zdała egzamin sędziowski z wynikiem celującym. W 2004 r. uzyskała tytuł doktora nauk prawnych, a w 2011 r. – doktora habilitowanego.


W okresie od 30 marca 2007 r. do 28 listopada 2007 r. była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Jest profesorem nadzwyczajnym Uczelni Łazarskiego w Warszawie, autorem wielu publikacji z zakresu postępowania cywilnego, a także wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. W latach 2014-2015 wchodziła także w skład powoływanych przez ministra sprawiedliwości komisji przeprowadzających egzamin sędziowski.

 

  Małgorzata Manowska
Apelacja w postępowaniu cywilnym. Komentarz. Orzecznictwo>>