Strona główna » Wiadomości » Omówienia orzeczeń » TK ws. sprostowania protokołu - przepis konstytucyjny

TK ws. sprostowania protokołu - przepis konstytucyjny

23.05.18

Przepis zgodnie z którym ten sam sędzia, który odmówił sprostowania lub uzupełnienia protokołu z rozprawy rozpatruje odwołanie na tę decyzję, jest zgodny z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

articleImage: TK ws. sprostowania protokołu - przepis konstytucyjny fot. Thinkstock

TK badał skargę jednego z adwokatów, który w jednej ze spraw rozpatrywanych przez skład jednoosobowy, był pełnomocnikiem z urzędu. Chodziło o wniosek o przyznanie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu. Został on oddalony przez sąd w całości, bo w protokole rozprawy brakowało oświadczenia adwokata, że pomoc nie została opłacona ani w całości ani w części. Sąd oddalił też wniosek o uzupełnienie protokołu rozprawy, a następnie - ten sam sędzia, odwołanie od tej decyzji.

W ocenie adwokata taka sytuacja, kiedy ten sam sędzia - ze względu na skład jednoosobowy, rozpoznawał odwołanie na swoje zarządzenie, naruszyło jego prawo konstytucyjne do sądu, a w szczególności do sprawiedliwie ukształtowanej procedury sądowej.

- Weryfikacja poprawności kwestionowanego rozstrzygnięcia ma wówczas charakter pozorny i rodzić może - po stronie obywatela - przekonanie o całkowitej arbitralności działań władzy sądowniczej, tym bardziej że postanowienie o oddaleniu odwołania od zarządzenia o odmowie sprostowania protokołu nie podlega uzasadnieniu – podkreślił.

Trybunał ocenił natomiast, że do naruszenia konstytucji nie doszło, bo zgodnie z nią "każda ze stron ma prawo do zaskarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji".

Sędzia Andrzej Zielonacki uzasadniając, dodał, że konstytucyjne prawo, każdej ze stron, do zastosowanie zaskarżenia, pozwala na objęcie jego zakresem "specyficznych dla danej procedury środków prawnych", a tym samym na "uruchomienia weryfikacji podjętego w pierwszej instancji orzeczenia bądź decyzji".

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE