Strona główna » Wiadomości » Aktualności » TK: zdania odrębne nie mogą dotyczyć dublerów

TK: zdania odrębne nie mogą dotyczyć dublerów

10.08.17

Sędziowie Trybunału już nie mogą mówić o dublerach, którzy wydają wyroki bez uprawnień. Nowy regulamin TK zakazał im odnoszenia się w zdaniach odrębnych do składu orzekającego.

articleImage: TK: zdania odrębne nie mogą dotyczyć dublerów Fot. Flickr/Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM/Źródło - Kancelaria Premiera's photostream/Lic. CC by

Jak pisze Gazeta Wyborcza”, nowy regulamin Zgromadzenie ogólne sędziów Trybunału przyjęło uchwałą z 27 lipca. Opublikowano ją już w Monitorze Polskim, większość przepisów weszła w życie 1 sierpnia. Szczegółowo określają zasady funkcjonowania TK, zastępując dotychczasowy regulamin z 2015 r.

Nie wiadomo jednak, którzy sędziowie zagłosowali za uchwałą. Według nieoficjalnych informacji sędziowie nie byli jednomyślni. Pod uchwałą o regulaminie z 2015 r. widnieją nazwiska ówczesnego prezesa i sędziów. Pod tą z lipca – wyłącznie nazwisko prezes TK Julii Przyłębskiej.

Paragraf 54.1, Regulaminu mówi: „(...) Zdanie odrębne może dotyczyć rozstrzygnięcia i uzasadnienia orzeczenia. Zdanie odrębne nie może dotyczyć rebrum orzeczenia”. Rebrum jest częścią wstępną wyroku, to tu wymienia się m.in. członków składu orzekającego. Teraz żaden sędzia nie będzie mógł już stwierdzić w zdaniu odrębnym, że wyrok wydały osoby bez uprawnień.

Źródło: Gazeta Wyborcza / Autor:  Łukasz Woźnicki
 

10.08.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE