W czwartek, 24 lipca br. Sejm na posiedzeniu plnarnym rozpatrzy zmiany w e-protokole. Najistotniejszą zmianą w tej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, w ocenie dr hab. Dariusza Szostka prof. nadzw. Uniwersytetu Opolskiego, jest poszerzenie treści pisemnej części protokołu, czyli tzw. protokołu skróconego. Sporządzany obecnie protokół przez protokolanta pod kierunkiem przewodniczącego. Obecnie protokół skrócony zawiera jedynie oznaczenie sądu, stron i ich przedstawicieli i pełnomocników, postanowienia dowodowe. Brak jest natomiast możliwości zamieszczania w protokole skróconym wyników postępowania dowodowego, wniosków i twierdzeń stron. W praktyce wielu sądów protokół skrócony już dzisiaj zawiera wyniki postępowania dowodowego. Nie można jednak sporządzając uzasadnienie orzeczenia, czy apelację posłużyć się wprost takim zapisem. W obecnym kształcie przepisów konieczne jest posłużenie się nagraniem, co wymaga odsłuchania danego fragmentu nagrania. W projekcie słusznie przyjmuje się, że to przewodniczący podejmie decyzję, jak ma wyglądać protokół skrócony, czyli będzie kierował się charakterem danej sprawy - dodaje prof. Szostak.
Profesor popiera też wprowadzenie ustnych uzasadnień. Nie ma wątpliwości, że nagrywanie posiedzeń sądowych, podczas których sąd wydaje wyrok (postanowienie) stwarza możliwość techniczną rejestracji samego uzasadnienia. Obecnie Przewodniczący lub sędzia sprawozdawca ogłasza wyrok
i podaje ustnie zasadnicze motywy (powody) rozstrzygnięcia. W prostych sprawach cywilnych, gdzie uzasadnienie może być bardzo krótkie może zostać sporządzone uzasadnienie jedynie ustne i podyktowane do elektronicznego właśnie protokołu. Zdecydowanie opowiadam się za tą propozycją. Z doświadczenia sądów wynika, że poważną barierą dla szybkiego załatwiania spraw sądowych jest, między innymi, konieczność sporządzania pisemnych uzasadnień po wydanych wyrokach.