Strona główna » Wiadomości » Aktualności » W 2017 roku nie było ani jednej mediacji w sądach administracyjnych

W 2017 roku nie było ani jednej mediacji w sądach administracyjnych

11.06.18

Minął rok od wprowadzenia do procedury administracyjnej przepisów rozszerzających możliwości mediacji z urzędnikami. Efekt? Zero mediacji sądowo-administracyjnych w 2017 roku.

articleImage: W 2017 roku nie było ani jednej mediacji w sądach administracyjnych fot. Thinkstock

Smutne wnioski wynikają z konferencji pt. „Miejsce i przyszłość mediacji w postępowaniu sądowoadministracyjnym”, która odbyła się 11 czerwca w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Współorganizatorami konferencji byli WSA w Warszawie oraz Krajowa Izba Radców Prawnych.
- Ugoda zawsze jest lepsza niż najlepszy wyrok - zapewniał sędzia Wojciech Mazur, prezes WSA w Warszawie i obiecywał rozpatrywać wnioski stron o mediacje przychylnie. - Miejmy nadzieję, że będzie to przynajmniej kilkadziesiąt spraw rocznie - dodał.
Z dyskusji wynikało, że prawnicy chcieli by korzystać z mediacji, ale napotykają przeszkody, głównie w mentalności urzędników, którzy zamiast zawrzeć ugody, wolą zasięgnąć opinii radców prawnych i to jest "podkładka" do wydania decyzji. Jednak chodzi o to, by było lepiej przedsiębiorcom, a nie urzędnikom.
- Mediacja ma wiele aspektów: finansowy i aspekt ludzki, oczyszczający. Obywatel zauważy, że ktoś się pochyli nad jego problemem - uważa Magdalena Romanowska, Lider Krajowy Sekcji Administracyjnej Ogólnopolskiej Sieci Ośrodków Mediacji Radców Prawnych.
Podobny pogląd wyraziła prof. dr hab. Hanna Knysiak- Sudyka z WSA w Krakowie.

- Rolą mediacji jest rozwiązanie sporu "od spodu", od podłoża, tak aby sprawy nie wracały one do sądu - powiedziała. - Trzeba wyjaśnić stronom ich sytuację prawną i naprowadzić na właściwą drogę.
Profesor wymieniała trzy rodzaje spraw administracyjnych nadających się do mediacji. Są to konflikty, w których powstał pat nie do rozwikłania, np. gdy ekspertyzy są sprzeczne, i nie można ustalić stanu faktycznego. Drugi rodzaj spraw to spory rozpoznawane w oparciu o uznaniowość oraz trzecie pole manewru - spory na gruncie prawa własności z zakresu geodezji, określenia granic nieruchomości.
Dyrektor Luiza Modzelewska, dyrektor w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii odniosła się pozytywnie do zagadnienia, gdyż jeszcze jako Ministerstwo Rozwoju byli autorami noweli mediacyjnej wprowadzonej do kodeksu postępowania administracyjnego. Poinformowała, że ministerstwo będzie podejmować. różnego rodzaju akcje promocyjne, aby nauczyć urzędników, jak korzystać z mediacji.
Otwarcie na mediację i promocję zadeklarowała także dyrektor Aleksandra Siemianowska z Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich. Ministerstwo dostrzega zalety mediacji w wymiarze społecznym.
Minister Leszek Skiba, główny rzecznik dyscypliny finansów publicznych przypomniał, że nowe przepisy pozwalają zawierać ugody, z których wynika, że jej zawarcie w ramach przepisów ustawy nie jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. A zatem urzędnikom powinno być łatwiej przystępować do alternatywnych metod rozwiazywania sporów. Barierą są przyzwyczajenia i nawyki - przyznał minister.

Konferencja została objęta patronatem Naczelnego Sądu Administracyjnego.

LKP_Baner_Prawnicy_553x300.jpg [63.19 KB]
 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Własne
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE