Jak informuje sąd, procedury przyśpieszone tworzy się do rozwiązywania drobnych i nieskomplikowanych spraw. Postępowanie charakteryzować się będzie znacznie krótszymi  terminami poszczególnych czynności i uproszczeniem podstawowego trybu procedowania. Polega to na powierzeniu sprawy co do zasady tylko jednemu arbitrowi, ograniczeniu przeprowadzania rozprawy lub rezygnacji z niej na rzecz postępowania dowodowego prowadzonego w oparciu o dokumenty (np. dowód z opinii biegłego przeprowadzany jest wyłącznie na podstawie opinii pisemnej).

W procedurze przyspieszonej obowiązkowe jest posiedzenie organizacyjne oraz wydanie postanowienia określającego harmonogram postępowania. A komunikacja i doręczenia odbywają się co do zasady drogą elektroniczną (doręczenia w formie tradycyjnej mają charakter awaryjny).

- Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej zdecydował o wprowadzeniu nowego przepisu, który regulować będzie szybką ścieżkę proceduralną, w odpowiedzi na liczne postulaty przedsiębiorców oraz po analizie zmian wprowadzanych przez wiele instytucjonalnych sądów arbitrażowych w Polsce, jak i w Europie Środkowo-Wschodniej. Mając na uwadze wzrost popularności postępowania arbitrażowego, w naszej ocenie warto maksymalnie skrócić czas trwania arbitrażu – mówi Agnieszka Durlik, dyrektor generalny Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie.

Procedura przyspieszona wdrożona przez SA przy KIG została oparta o  model opt-out, tj. po spełnieniu określonych kryteriów sprawy o WPS do 80 tys. zł są automatycznie kierowane do trybu przyśpieszonego. W pozostałych przypadkach nastąpi to, jeżeli strony wyrażą na to zgodę. Niezależnie od WPS, na każdym etapie postępowania, strony będą mogły podjąć decyzję o odstąpieniu od stosowania procedury przyspieszonej, co będzie równoznaczne z rozpoznaniem sprawy na zasadach ogólnych. Taką decyzję będzie mógł także podjąć arbiter lub zespól orzekający. Strony mają również możliwość modyfikowania zakresu zastosowania procedury przyspieszonej.

W ramach procedury przyspieszonej wyrok  powinien zostać wydany w terminie 6 miesięcy od dnia zatwierdzenia lub podpisania protokołu posiedzenia organizacyjnego.