W tym roku Krajowa Rada Sądownictwa po raz drugi (po raz pierwszy 10 lat temu) będzie gospodarzem Zgromadzenia Ogólnego Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Jest to wyraz wysokiej oceny zaangażowania Rady w rozwój współpracy międzynarodowej i jej działań na rzecz budowy europejskiej przestrzeni sprawiedliwości. W tegorocznym Zgromadzeniu weźmie udział ponad stu reprezentantów rad sądownictwa z 30 krajów europejskich oraz przedstawiciele instytucji unijnych, świata akademickiego i organizacji prawniczych z całej Europy (m.in.: EJTN, CCJE, CEPEJ, CCBE, OBWE1) w tym lord Geoffrey Vos, Przewodniczący ENCJ oraz prof. Koen Lenaerts, Prezes Trybunału Sprawiedliwości UE.
Europejska Sieć Rad Sądownictwa powstała w 2004 r. w Rzymie. Zrzesza rady sądownictwa oraz niezależne od władzy wykonawczej i ustawodawczej instytucje działające na rzecz niezależności sądów oraz niezawisłości sędziów w krajach Unii Europejskiej. Krajowa Rada Sądownictwa jest członkiem - założycielem tej organizacji. Wchodzi także w skład Komitetu Sterującego zarządzającego Siecią między posiedzeniami Zgromadzenia Ogólnego. Ponadto członkowie Rady kilkakrotnie byli wybierani do organów zarządzających Sieci: w latach 2008-10 SSN Teresa Flemming-Kulesza wchodziła w skład trzyosobowej Rady Wykonawczej (Executive Board), a od 2012 roku SSN Katarzyna Gonera reprezentuje polską Radę w Komitecie Sterującym i od 2014 roku zasiada w Radzie Wykonawczej, której skład został poszerzony do siedmiu osób.
Główne cele ENCJ to:
-    współpraca rad sądownictwa oraz sędziów z państw członkowskich Unii Europejskiej i państw starających się o akcesję do Unii; wymiana doświadczeń dotyczacych organizacji sądownictwa oraz funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości; przekazywanie specjalistycznej wiedzy, doświadczeń i propozycji instytucjom Unii Europejskiej oraz innym organizacjom,
-    wspieranie niezależnego sądownictwa oraz upowszechnianie dobrych praktyk w celu zapewnienia sprawnego i szybkiego działania wymiaru sprawiedliwosci. Promowanie działalności Rad Sądownictwa jako gwarantów niezależności wymiaru sprawiedliwości.

 

Dowiedz się więcej z książki
Europejski Przegląd Sądowy - Nr 12/2015 [EBOOK PDF]
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł