Strona główna » Wiadomości » Ludzie prawa » W kwietniu będą kandydaci na I prezesa SN

W kwietniu będą kandydaci na I prezesa SN

27.01.14

Na kwiecień planowane jest wstępnie zgromadzenie ogólne sędziów Sądu Najwyższego do wyłonienia dwóch kandydatów, spośród których prezydent wskaże I prezesa SN - dowiedziała się PAP w Sądzie Najwyższym.

articleImage: W kwietniu będą kandydaci na I prezesa SN Fot. Flickr/jaime.silva/Źródło - jaime.silva's photostream /Lic. CC by

 

SN nie ma pierwszego prezesa od 9 stycznia, gdy w wieku 66 lat zmarł sędzia Stanisław Dąbrowski. Jak powiedziała PAP Teresa Pyźlak z biura prasowego SN, czynności pierwszego prezesa wykonuje teraz prof. Lech Paprzycki, prezes Izby Karnej SN - jako prezes izby o najdłuższym stażu.

Początkowo spodziewano się, że zgromadzenie ogólne uda się zorganizować we wtorek, łącząc je z posiedzeniem pełnego składu sędziów SN, którzy mają rozstrzygnąć zagadnienie prawne dotyczące możliwości orzekania przez sędziów ze zreorganizowanych sądów. "Okazało się to jednak niemożliwe ze względów obiektywnych i zgromadzenie poświęcone wyłonieniu kandydatów na pierwszego prezesa planowane jest na kwiecień" - powiedziała PAP Pyźlak. Nie podała, jakie przyczyny stanęły na przeszkodzie. Dokładny termin zgromadzenia nie jest jeszcze znany.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN wyłania dwie kandydatury na I prezesa SN i przedkłada je prezydentowi, który dokonuje ostatecznego wyboru na 6-letnią kadencję.

Jak mówi ustawa, wybrany spośród sędziów Sądu Najwyższego pierwszy prezes SN kieruje pracami i reprezentuje Sąd Najwyższy, powołuje i odwołuje przewodniczących wydziałów w izbach na wniosek ich prezesów.

Ma on także uprawnienie zwolnienia z obowiązku zachowania tajemnicy państwowej w wypadku odmowy zwolnienia wydanej przez szefa Agencji Wywiadu lub ABW zwolnienia funkcjonariusza, pracownika lub osoby udzielającej pomocy w wykonywaniu czynności operacyjno-rozpoznawczych. I prezes SN rozstrzyga też w sprawie odmowy zezwolenia na udostępnienie dokumentów lub materiałów objętych tajemnicą państwową.

Do jego zadań należy też składanie prezydentowi, Sejmowi, Senatowi i Krajowej Radzie Sądownictwa corocznej informacji o działalności SN i istotnych problemach orzeczniczych. W zakresie wykonywania budżetu Sądu Najwyższego pierwszemu prezesowi SN przysługują uprawnienia ministra finansów.(PAP)

27.01.14
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE