Strona główna » Wiadomości » Aktualności » W tym tygodniu mają być opinie KRS nt. wniosków sędziów SN dot. dalszego orzekania

W tym tygodniu mają być opinie KRS nt. wniosków sędziów SN dot. dalszego orzekania

09.07.18

Rzecznik prasowy KRS sędzia Maciej Mitera poinformował, że podczas trwającego od środy do piatku posiedzenia Rada powinna wydać opinie nt. wniosków sędziów SN dot. ich dalszego orzekania.

articleImage: W tym tygodniu mają być opinie KRS nt. wniosków sędziów SN dot. dalszego orzekania Własne

W wywiadzie na antenie TVN24 w poniedziałek wieczorem Maciej Mitera na pytanie o to, kiedy KRS "pochyli się" nad wnioskami sędziów SN o zgodę na ich dalsze orzekanie, odpowiedział, że "ma nadzieję i ufa", że na najbliższym posiedzeniu KRS, które jest zaplanowane od 11 do 13 lipca (od środy do piątku).Wydamy swoje stanowisko i opinię, natomiast rola i suwerenna decyzja jest tutaj pierwszego obywatela, czyli prezydenta – podkreślił.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w dniu następującym po upływie trzech miesięcy od tego terminu w stan spoczynku przeszli z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Natomiast zgodnie z majową nowelizacją ustawy o SN, prezydent przed decyzją ws. zgody na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego Sądu Najwyższego, zasięga opinii KRS, która ma 30 dni na zajęcie stanowiska. Jeśli Rada w tym terminie nie przedstawi opinii, uznaje się że KRS wydała opinię pozytywną.

Czytaj: Tylko 55 sędziów orzeka w Sądzie Najwyższym>>

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE