Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Wiceminister: bezpłatna pomoc prawna nie funkcjonuje

Wiceminister: bezpłatna pomoc prawna nie funkcjonuje

25.02.17

Jedynie niespełna 3 proc. osób uprawnionych korzysta z bezpłatnej pomocy prawnej. Co więcej, 77 procent osób nie wie, że taka pomoc prawna w ogóle istnieje - poinformował w Sejmie podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł.

articleImage: Wiceminister: bezpłatna pomoc prawna nie funkcjonuje ms.gov.pl

- W większości są to informacje, które można uzyskać na infolinii, a nie są to porady prawne, czy już nie wspomnę nawet o bezpośredniej pomocy w sporządzeniu pisma procesowego - wyjaśniał min. Marcin Warchoł (fot.). - Tymczasem obywatele potrzebują nie tylko informacji o tym, czy dana instytucja prawna istnieje, czy nie istnieje, jaki jest np. termin przedawnienia, ale potrzebują także konkretnej pomocy, porady w ich konkretnej sprawie. Co więcej, statystyki pokazują, że w tej chwili na dyżurze 4-godzinnym  jest zaledwie jedna, maksymalnie są to dwie osoby - czyli 20 osób na punkt. Wychodzi jedna osoba na dyżur, podczas gdy może się pomieścić cztery, pięć osób. Zatem niestety ta bezpłatna pomoc prawna,  nie funkcjonuje - dodał.
    Ministerstwo Sprawiedliwości ma konkretne propozycje zmiany tego stanu rzeczy. Część reform już jest wprowadzana. - Stawiamy na pomoc rodzinom. Krąg beneficjentów, który Platforma określiła: do 26. roku życia i od 65. roku wzwyż, a także osoby korzystające z pomocy społecznej, nie pokrywa się z realnymi potrzebami - zaznaczył Warchoł.  - Można powiedzieć, że na ślepo stworzono pewien katalog osób, które to osoby nie są najbardziej potrzebujące. Najbardziej potrzebujące są osoby w wieku produkcyjnym, osoby, które posiadają rodziny, które zawierają różnego rodzaju umowy, wchodzą na rynek pracy, są na rynku pracy, wychowują dzieci, i tutaj potrzeba pomocy państwa. Do tych osób właśnie kierujemy zmiany - informował podsekretarz.
Źródło: Pytania w sprawach bieżących, Sejm 23 luty 2017 r.
 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Sejm RP
Skomentowano 4 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Działa już ponad 1500 punktów bezpłatnej pomocy prawnej

  Obrazek do artykułu: Działa już ponad 1500 punktów bezpłatnej pomocy prawnej

  Zainteresowanie bezpłatnymi poradami prawnymi stopniowo rośnie – mówi adwokat Anna Czerwińska, która od początku tego roku udziela takich porad w punkcie w Urzędzie Miasta w Konstantynowie Łódzkim. Od 1 lutego działają wszystkie 1524 punkty darmowej... Więcej

 • Bezpłatna pomoc prawna może być bez VAT

  Obrazek do artykułu: Bezpłatna pomoc prawna może być bez VAT

  Wyłączenie z VAT bezpłatnej pomocy prawnej oraz zwolnienie otrzymującego pomoc z podatku dochodowego z tego tytułu to kolejne z propozycji Ministerstwa Gospodarki jakie znalazły się w projekcie założeń tzw. czwartej ustawy deregulacyjnej. Więcej

 • Prokurator nie chce prowadzić sprawy polityka PO

  Obrazek do artykułu: Prokurator nie chce prowadzić sprawy polityka PO

  Prokurator Katarzyna Pokorska zrezygnowała z prowadzenia śledztwa, w którym podejrzanym jest Stanisław Gawłowski (PO). Według Prokuratury Krajowej ze względu na sytuację rodzinną, według nieoficjalnych komentarzy z powodu wątpliwości wobec podstaw... Więcej

 • Radca wśród podejrzanych o wyprowadzanie majątku spółek

  Obrazek do artykułu: Radca wśród podejrzanych o wyprowadzanie majątku spółek

  Osoby zarządzające spółkami wykorzystywanymi do wyprowadzania pieniędzy z masy upadłości oraz współpracujący z nimi radca prawny, były prokurator, zostali we wtorek zatrzymani pod zarzutem wyprowadzania majątku z likwidowanych spółek. Więcej

 • Wzrośnie podstawa do nieodpłatnej pomocy prawnej

  Obrazek do artykułu: Wzrośnie podstawa do nieodpłatnej pomocy prawnej

  5,5 tys. zł ma w 2019 r. wynieść kwota bazowa, stanowiąca podstawę do naliczenia dotacji na finansowanie zadań związanych z udzielaniem nieodpłatnej pomocy prawnej. To wzrost w porównaniu z ubiegłymi latami. Więcej

 • radca prawny IP: 195.189.* 01-03-2017
  Nieodpłatna pomoc prawna jest bardzo potrzebna tylko musi zostac powiększony krąg beneficjentów uprawnionych do jej otrzymania. Powiaty powinny także otrzymać fundusze na reklamę punktów npp poniewaz większość społezceństwa nie wie o ich istnienieniu. Były szumne reklamy w TV w styczniu zeszłego roku przez 2 tygodnie a póżniej cisza. To nalezy zmienić.
  Sama idea jest jak najbardziej dobra!!!!!!

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • adwokat IP: 212.191.* 01-03-2017
  Panie Ministrze, porada za darmo: zlikwidujcie ten bubel.

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • Anna Kot IP: 94.254.* 28-02-2017
  Skoro promuje się program 500 +, NPP nie to dziwne żeby ludzie wiedzieli ze coś takiego jest. Samorządy nie otrzymują środków na promocję systemu, a jedynie na wynagrodzenie dla osób świadczących npp. Wychodzi na to ze instytucja którą wprowadzono w 2016 r., ma na celu utrzymanie nieradzących adwokatów i radców sobie na wolnym rynku usług. Moim zdanie po pierwsze trzeba zająć się promocja systemu w publicznych mediach, o zasięgu krajowym. Ponadto potrzeba poszerzyć kryteria podmiotowe, nie powinno być tak że np. samotna matka wychowująca 2 dzieci pracująca zawodowo, nie ma prawa do pomocy, a emeryt z 5 tys. świadczeniem ma prawo do takiej pomocy. na dodatek kwestionuje zakres takiej pomocy. Trzeba poszerzyć kryteria, bądź otworzyć dla każdego chętnego. Dałoby to obraz rzeczywistych potrzeb społecznych w tym zakresie.
  Brak edukacji prawnej, również znacząco obniża frekwencje. Ludzie nie mają świadomości konsekwencji swych działań. Idą po pomoc do prawnika często w momencie gdy na skuteczną pomoc jest za późno. Edukacja prawna powinna trafic do szkół, ośrodków kultury a przede wszystkim do telewizji.
  Bezsensem jest próba oceny programu po roku, bez stworzenia mu szansy skutecznego oddziaływania. Ile w 2016 r., zwołano konferencji w ministerstwie czy poszczególnych województwach na temat nieodpłatnej pomocy prawnej? Ile odbyło sie konferencji naukowych na ten temat?

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • lola IP: 83.24.* 01-03-2017
   wszystko pięknie ładnie tylko co WY wymagacie za 650 zł netto miesięcznie w większości? lepiej za darmo niech udzielają tak będzie najlepiej! jaka płaca taka praca i tyle w temacie. żeby wygrać konkurs to musi być 10 osób na 1 punkt co właśnie nawet nie daje powyższej kwoty. ten kto konstruował tą ustawę i obliczał jej koszty to był **** do n-tej potęgi.

   Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE