Stanowisko takie wiceprzewodniczący Komisji zaprezentował w Brukseli po zakończeniu narady ministrów do spraw europejskich państw członkowskich UE, na której omawiany był przebieg negocjacji z Polską w sprawie ustaw dotyczących sądów.

Timmermans nawiązał w ten sposób do upływającego właśnie 3 lipca br. 3-miesięcznego terminu od wejścia w życie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, która stanowi, że właśnie po tym czasie sędziowie SN, którzy ukończyli 65 lat, przejdą w stan spoczynku. Komisja Europejska nie uznaje tej regulacji i naciska na polskie władze, by ten przepis został zmieniony. Jednak uchwalona 10 maja br. kolejna nowelizacja ustawy nie przewiduje takiej zmiany.

Czytaj: Zmiany w ustawach sądowych Senat zatwierdzi w przyszłym tygodniu>>

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej powiedział, że kluczowa dla niego data to 3 lipca br., bo - jak mówił - po tej dacie niektórzy polscy sędziowie będą przymusowo przechodzili na emeryturę i - jak zaznaczył - ich status jest niejasny. Podkreślił też wątpliwości co do skargi nadzwyczajnej. Jego zdaniem także w tej kwestii dokonano niewystarczających zmian.

Więcej: Nie ma porozumienia z KE ws praworządności>>


Państwo prawa to niezależne sądy>>