Strona główna » Wiadomości » Ludzie prawa » Wrocławscy adwokaci pomogą ofiarom przemocy na tle narodowościowym

Wrocławscy adwokaci pomogą ofiarom przemocy na tle narodowościowym

09.01.18

Władze Wrocławia i Okręgowa Rada Adwokacka, udzielą bezpłatnej pomocy prawnej osobom poszkodowanym w wyniku przestępstw na tle narodowościowym czy rasowym. Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego uruchomi też fundusz, dzięki któremu mieszkańcy będą mogli wesprzeć poszkodowanych.

articleImage: Wrocławscy adwokaci pomogą ofiarom przemocy na tle narodowościowym fot. Thinkstock

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu Andrzej Grabiński podpisali we wtorek porozumienie o współpracy w kwestii pomocy prawnej ofiarom przemocy na tle narodowościowym.

Prezydent Wrocławia przywołał przy tym zdarzenia z soboty, kiedy na jednym z przystanków komunikacji miejskiej w centrum Wrocławia trzech pijanych mężczyzn zaatakowało studenta z Indii. W jego obronie stanął mieszkaniec Wrocławia, który także został poszkodowany.

"Niestety, czasami w Polsce dochodzi do haniebnych zachowań o podłożu rasistowskim" - powiedział Dutkiewicz. Dodał, że od czasu publikacji przez magistrat Wrocławskiej Strategii Dialogu Międzykulturowego, trwały prace z dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu nad zawarciem porozumienia w zakresie udzielania pomocy prawnej osobom poszkodowanym przez zachowania ksenofobiczne.

"Dzięki podpisanemu porozumieniu, w przypadkach podobnych do tego, które miało miejsce parę dni temu we Wrocławiu, wyznaczony mecenas pracując pro publico bono otoczy opieką prawną poszkodowanego" – powiedział prezydent.

Jak poinformował dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej Andrzej Grabiński, w ramach porozumienia, pomocy prawnej poszkodowanemu Polakowi i Hindusowi udzieli mecenas dr Kamila Mrozek.

Dodatkowo uruchomione zostanie przez WCRS specjalne konto, na które wrocławianie będą mogli wpłacać środki, z których opłacane będą ewentualne koszty procesowe czy pomoc psychologiczna dla poszkodowanych.

Prezydent przypomniał, że w Aglomeracji Wrocławskiej mieszka obecnie ponad 100 tys. obcokrajowców z ponad 120 krajów świata. "Wrocław staje się miastem międzynarodowym i chcemy, żeby był również miastem otwartym" – podkreślił prezydent Wrocławia.

Sprawcy sobotniego pobicia usłyszeli już zarzuty. Jednemu z mężczyzn prokuratura postawiła zarzut naruszenia nietykalności cielesnej studenta z Indii oraz zarzut znieważenia ze względu na przynależność narodowościową i rasową. Dwóm kolejnym podejrzanym prokurator przedstawił zarzuty pobicia Polaka, który stanął w obronie studenta z Indii.(PAP)

09.01.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE