Strona główna » Wiadomości » Omówienia orzeczeń » WSA: Egzamin adwokacki oceniony negatywnie z powodu kazusu karnego

WSA: Egzamin adwokacki oceniony negatywnie z powodu kazusu karnego

16.05.18

Błędna i niepełna apelacja karna, która była przedmiotem egzaminu adwokackiego zadecydowała o negatywnej ocenie całego sprawdzianu. Wojewódzki Sąd Administracyjny wczoraj, 15 maja nie podzielił zarzutów skarżącej, że podobne rozwiązanie kazusu u innych zdających pozwalało zdać egzamin.

articleImage: WSA: Egzamin adwokacki oceniony negatywnie z powodu kazusu karnego fot. Thinkstock

Komisja egzaminacyjna II stopnia nr 3 przy ministrze sprawiedliwości orzekła, że Ewa K. otrzymała ocenę niedostateczną za egzamin adwokacki przeprowadzony w dniach od 28 do 31 marca 2017 r.
Na negatywny wynik wpłynęło niewłaściwe rozwiązanie kazusu - apelacji karnej, choć inną część sprawdzianu Ewa K. zaliczyła na piątki i czwórki.

Trudny kazus karny
Zdaniem komisji egzaminacyjnej w omawianym kazusie należało zwrócić uwagę na błędną subsumpcję w sprawie przestępstwa znęcania się nad rodziną, gdyż oboje małżonków uprzykrzało sobie życie, a przemoc fizyczna po stronie oskarżonego nie występowała. Dlatego należało wnosić o uniewinnienie, czego zdająca Ewa K. nie zrobiła.
Ewa K. nie oceniła też prawidłowo błędu sądu w kwestii wycofania się z zeznań córki oskarżonego.

Nierówność zdających
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Ewa K. podkreślała, że komisja nie zachowała zasady równego traktowania. Dlatego, że inne osoby, które rozwiązały kazus tak jak skarżąca, otrzymały ocenę pozytywną, tyle, że u innego egzaminatora. Co więcej, drugi egzaminator dał Ewie K. ocenę pozytywną.
- Na podstawie prac z zakresu prawa cywilnego i etyki udowodniłam, że potrafię pisać apelację - mówiła na rozprawie Ewa K.
Przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości replikował: - Nie można porównywać pracy skarżącej do innych prac, gdyż mogły one zawierać inne walory. A poza tym, egzamin zawodowy ma sprawdzać wiedzę kandydata na adwokata, a Ewa K. takiej pełnej znajomości prawa nie wykazała dodał pełnomocnik MS.

WSA oddala skargę

Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że zaskarżona uchwała komisji egzaminacyjnej nie narusza prawa i nie ma podstaw do jej uchylenia.
Sędzia sprawozdawca Agnieszka Rosińska podkreślała, że skarżąca otrzymałaby ocenę pozytywną, gdyby wniosła w apelacji, w omawianym kazusie o uniewinnienie. Wprawdzie Ewa K. podniosła zarzut odmowy zeznań przez córkę, ale nie uzasadniła, dlaczego ten dowód nie powinien być wzięty pod uwagę przez sąd. Co więcej - błędna subsumpcja nie została przez zdająca rozwinięta.
Jak zaznaczyła sędzia sprawozdawca, sąd nie ocenia wszystkich prac złożonych w egzaminie, tylko pracę skarżącej.

Sygnatura akt VI SA/Wa 2389/17, wyrok z 15 maja 2017 r.
 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Niezłe wyniki egzaminów adwokackiego i radcowskiego

  Obrazek do artykułu: Niezłe wyniki egzaminów adwokackiego i radcowskiego

  Ministerstwo Sprawiedliwości podało częściowe wyniki egzaminów adwokackiego i radcowskiego. Średnia zdawalność na egzaminie adwokackim wyniosła dotychczas około 84 proc., a na egzaminie radcowskim około 77 proc. Więcej

 • Trwają egzaminy adwokacki i radcowski

  Obrazek do artykułu: Trwają egzaminy adwokacki i radcowski

  Od wtorku 20 do piątku 23 marca br. na terenie całego kraju odbywają się zawodowe egzaminy prawnicze: adwokacki i radcowski. Do egzaminu adwokackiego zostało dopuszczonych 2219 osób, a do radcowskiego - 2755. Więcej

 • 3287 osób zdało egzamin adwokacki i radcowski

  Do tegorocznych egzaminów kończących aplikacje adwokacką i radcowską przystąpiły 4522 osoby, a egzaminy zdały 3287 osoby. Zdecydowanie lepiej wypadł egzamin adwokacki - zdało ponad 83 proc., podczas gdy egzamin radcowski zaliczyło tylko niespełna 68... Więcej

 • NRA: 85 proc. kandydatów zdało egzamin adwokacki

  Obrazek do artykułu: NRA: 85 proc. kandydatów zdało egzamin adwokacki

  Z 1306 prawników podchodzących do egzaminu adwokackiego zdało go 85 procent; aplikantom adwokackim poszło nieco lepiej niż prawnikom podchodzącym do egzaminu bez aplikacji - ogłosiła w środę Naczelna Rada Adwokacka. Liczba adwokatów przekroczyła 10... Więcej

 • Jest zapowiedź publikacji obwieszczenia ws nowych sędziów SN

  Obrazek do artykułu: Jest zapowiedź publikacji obwieszczenia ws nowych sędziów SN

  Myślę, że w najbliższych dniach Rządowe Centrum Legislacji opublikuje obwieszczenie prezydenta Andrzeja Dudy o wolnych stanowiskach w Sądzie Najwyższym - zapowiedział w poniedziałek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jeśli to się stanie,... Więcej

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE