Strona główna » Wiadomości » Omówienia orzeczeń » WSA: Fachowa wiedza nie wystarczy, by pełnić funkcję biegłego

WSA: Fachowa wiedza nie wystarczy, by pełnić funkcję biegłego

05.06.18

Biegły sądowy nie może formułować personalnej oceny czy krytyki innych uczestników procesu. Sam zaś występując przed sądem i pisząc ekspertyzy musi zachować nienaganną postawę moralną, takt, i kulturę osobistą - orzekł w wyroku z 4 czerwca br. Wojewódzki Sąd Administracyjny.

articleImage: WSA: Fachowa wiedza nie wystarczy, by pełnić funkcję biegłego fot. Thinkstock

Prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku zdecydował po dwóch latach pracy zwolnić z funkcji biegłego sądowego Janusza K.
Janusz K. był biegłym z zakresu geologii, hydrologii i inżynierii środowiska, powołanym w październiku 2015 r. Prezes Sądu Okręgowego zwolnił eksperta z funkcji z powodu utraty rękojmi nalezytego wykonywania obowiązków zawodowych.

Niewłaściwe słowa w ekspertyzach
Podstawą takiej oceny były dwie ekspertyzy sporządzone przez Janusza K. na zlecenie sądu w Toruniu i w Mrągowie. Zawierały one niekulturalne, ironiczne sformułowania i uwagi pod adresem stron.
Podobne sytuacje powtarzały się wcześniej i dotyczyły pism wysłanych do stażysty sądowego i sędziego referenta w jednej ze spraw. Pisma te odnosiły się do krytyki analiz sporządzonych rzez Janusza K.
Prezes sądu zwracał biegłemu uwagę, że posługuje się niewłaściwym językiem sporządzając opinie dla potrzeb sądu. Mimo kilku upomnień, biegły nie zmienił swego zachowania.
Minister sprawiedliwości 14 grudnia 2017 r. utrzymał w mocy decyzję prezesa Sądu Okręgowego. W uzasadnieniu stwierdził, że biegły sądowy musi legitymować się nie tylko fachową wiedzą, ale także nienaganna postawa moralną, taktem, kulturą osobistą, powinien umieć formułować myśli w sposób wolny od emocji. Kolejnym ważnym kryterium według ministra jest zdolność obrony własnych argumentów i spokojne odbieranie krytyki.
Takich cech Janusz K. nie posiadał, o czym świadczą jego uwagi pod adresem stron i pełnomocników. 

Obrona biegłego
W takiej sytuacji Janusz K. złożył skargę na decyzję ministra sprawiedliwości do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wyjaśnił w niej, że sformułowania, których użył w pismach i ekspertyzach nie miały charakteru obraźliwego. Uwagi do ekspertyz zmierzały jedynie do wyjaśnienia sprawy, a pismo skierowane do sędziego referenta odnosiło się do wydanej merytorycznej opinii.
Ponadto zdaniem skarżącego osobiste cechy biegłego nie mogą mieć znaczenia dla sprawy.
Innego zdania był pełnomocnik ministra, który wskazał, że zostały prawidłowo zastosowane przesłanki rękojmi rzetelnego wykonywania funkcji biegłego.

Niedopuszczalna korespondencja
WSA zgodził się z poglądem prezesa Sądu Okręgowego i ministra sprawiedliwości, w konsekwencji - oddalił skargę biegłego.
- W uzupełnieniu do wydanych ekspertyz Janusz K. wykroczył poza merytoryczne stwierdzenia - powiedział sędzia sprawozdawca Sławomir Kozik. - Trzeba się zgodzić z prezesem sądu, że biegły sądowy nie może formułować personalnej oceny czy krytyki innych uczestników procesu. Co więcej biegły pouczony przez prezesa nadal nie przyjmował uwag i zaleceń prezesa sądu, a przejawem jego nagannej postawy był niedopuszczalny list do sędziego sprawozdawcy - dodał.

Wyrok nie jest prawomocny i podlega zaskarżeniu do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Sygnatura akt VI SA/Wa 393/18, wyrok z 4 czerwca 2018 r.

Kodeks postępowania administracyjnego. Ordynacja podatkowa. Samorządowe,

Kodeks postępowania administracyjnego. Ordynacja podatkowa. Samorządowe kolegia odwoławcze.

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: WSA
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • NSA: biegła słusznie odwołana ze swej funkcji

  Obrazek do artykułu: NSA: biegła słusznie odwołana ze swej funkcji

  Biegła, która została skazana, uznano jej winę w wyroku karnym oraz poświadczyła nieprawdę na temat niekaralności nie daje rękojmi należytego wykonywania funkcji eksperta sądowego - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny potwierdzając słuszność... Więcej

 • Olsztyński sąd ma problem z oceną winy biegłej lekarki

  Obrazek do artykułu: Olsztyński sąd ma problem z oceną winy biegłej lekarki

  Sąd Rejonowy w Olsztynie odroczył do września proces biegłej sądowej oskarżonej o błędne określenie przyczyny zgonu; biegła uznała, że kobieta została uduszona, co skutkowało aresztowaniem jej męża. Zdaniem innych biegłych kobieta zmarła na zawał. Więcej

 • Biegli zrekompensują sobie obniżkę wynagrodzeń

  Obrazek do artykułu: Biegli zrekompensują sobie obniżkę wynagrodzeń

  Obniżono wynagrodzenia biegłych i to bez żadnych sprzeciwów z ich strony. Nowe przepisy należy stosować do opinii biegłych, którzy dopiero po 5 listopada zostali powołani w danej sprawie do roli biegłego. Więcej

 • Jest zapowiedź publikacji obwieszczenia ws nowych sędziów SN

  Obrazek do artykułu: Jest zapowiedź publikacji obwieszczenia ws nowych sędziów SN

  Myślę, że w najbliższych dniach Rządowe Centrum Legislacji opublikuje obwieszczenie prezydenta Andrzeja Dudy o wolnych stanowiskach w Sądzie Najwyższym - zapowiedział w poniedziałek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jeśli to się stanie,... Więcej

 • Prokurator upomniana za pisanie felietonów

  Obrazek do artykułu: Prokurator upomniana za pisanie felietonów

  Sąd dyscyplinarny przy prokuratorze generalnym uznał prokurator Beatę Mik – prokuratora Prokuratury Generalnej w stanie spoczynku – winną przewinienia dyscyplinarnego. Ukarana została upomnieniem za niepoinformowanie prokuratora krajowego o "podjęciu... Więcej

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE