Skarżąca była wspólnikiem spółki P. jawnej. Uchwałą z października 2012 r.
wspólnicy tej spółki zdecydowali o przekształceniu jej w spółkę komandytowo-akcyjną
Nowy podmiot wpisany został do rejestru przedsiębiorców KRS, prowadzonego przez Sąd Rejonowy. Skarżąca, która nie była ustanowiona komplementariuszem tej spółki jeszcze w październiku 2012 r. zbyła posiadane przez siebie jej akcje na rzecz osoby trzeciej i przestała być wspólnikiem spółki.
Już po opisanych zmianach, w marcu 2013 r., do Sądu Rejonowego
w Z Wydział Gospodarczy wpłynął pozew spółki z o.o. C przeciwko spółce P " spółka
jawna o zapłatę kwoty zł. W dniu kwietnia 2013 r. Sąd Rejonowy wydał w postępowaniu upominawczym nakaz zapłaty, w którym nakazał pozwanej spółce P. spółce jawnej zapłatę dochodzonej pozwem kwoty. Nakaz zapłaty stał się prawomocny wobec niewniesienia od niego sprzeciwu.
W lipcu 2014 r. C sp. z o.o. złożyła w Sądzie Rejonowym wniosek o nadanie klauzuli wykonalności temu nakazowi przeciwko wspólnikom spółki jawnej P.

Rejonowy uwzględnił, działając na podstawie art. 7781 k.p.c., wniosek ten
nadał klauzulę wykonalności wyrniemonemu tytułowi egzekucyjnemu przeciwko wspólnikom dłużnej spółki jawnej.
Po uzyskaniu klauzuli wykonalności, nadanej nakazowi zapłaty spółka z o.o. wdrożyła
przeciwko Skarżącej postępowanie egzekucyjne. We wniosku o wszczęcie tego
postępowania adres spółki jawnej P wskazany został jako adres do doręczeń skarżącej. Z tego powodu skarżąca nie wiedziała o prowadzonym przeciwko niej postępowaniu. Informację o tym uzyskała dopiero po pewnym czasie, gdy prowadzący egzekucję komomik ustalił prawidłowy adres Skarżącej i skutecznie doręczył jej jedno z pism. Wówczas też skarżąca złożyła zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego w lipcu 2014 r. o nadaniu przeciwko niej klauzuli wykonalności, którego odpis nie został jej doręczony, bowiem do tego czasu korespondencja w tej sprawie była kierowana do niej na adres, pod którym nie miała możliwości jej odbioru.
W zażaleniu skarżąca zarzuciła postanowieniu Sądu Rejonowego naruszenie przepisów postępowania, a w szczególności art. 7781 k.p.c.

W skardze wniesiono o zbadanie zgodności art. 778  - Kodeks postępowania cywilnego z art.45 Konstytucji i art. 77 ust. 2 Konstytucji RP w zakresie, w jakim umożliwia sądowi nadanie tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko spółce osobowej klauzuli wykonalności przeciwko byłemu wspólnikowi tej spółki ponoszącemu odpowiedzialność bez ograniczenia całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki. Także  przeciwko osobie, której przysługiwał status byłego wspólnika już w chwili powstania stanu zawisłości sprawy, w której wydany został tytuł wykonawczy i jednocześnie w zakresie, w jakim nie przewiduje trybu, w jakim były wspólnik spółki mógłby podnosić zarzuty wobec roszczenia objętego tytułem egzekucyjnym.

Sygnatura SK 31/15