Jej autorzy przypominają, że Rada Ministrów skierowała do Sejmu projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnej informacji prawnej oraz edukacji prawnej społeczeństwa. Projekt zakłada, że powiaty będą odpowiedzialne za  zorganizowanie systemu nieodpłatnej pomocy prawnej poprzez m.in.  zawarcie odpowiednich porozumień z samorządami prawniczymi i stworzeniem punktów nieodpłatnych porad prawnych.
Czytaj: Jest już projekt ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej>>>

- Niestety krąg odbiorców tworzonego systemu pomocy prawnej jest bardzo wąski i obejmuje: osoby otrzymujące świadczenie z pomocy społecznej, posiadaczy Karty Dużej Rodziny, osoby, które ukończyły 75 lat oraz osoby, które „w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znalazły się w sytuacji zagrożenia lub  poniosły straty” – napisano w opinii. - Jest to zbyt wąska grupa odbiorców, tym bardziej że już obecnie osoby  korzystające z pomocy społecznej powinny mieć zagwarantowany dostęp do  poradnictwa specjalistycznego – mówi Barbara Grabowska-Moroz, prawniczka HFPC.
Jak zauważają autorzy opinii, nieodpłatna pomoc prawna będzie obejmować np. wskazanie sposobu  rozwiązania problemu prawnego, sporządzenie projektu pisma wszczynającego postępowanie sądowe lub projektu pisma o zwolnienie z  kosztów sądowych. Nie będzie natomiast obejmowała poradnictwa związanego  z m.in. prowadzeniem działalności gospodarczej. - Projekt nie odnosi się do już istniejących reguł przyznawania pomocy prawnej z urzędu w postępowaniach sądowych. Z projektu wynika, że nieodpłatna porada prawna nie będzie obejmowała możliwości udzielenia  pełnomocnictwa osobie, która takiej porady będzie udzielać – dodaje  Barbara Grabowska-Moroz.
Treść opinii>>>




LEX Sigma>>>