Strona główna » Wiadomości » Opinie » Ziobro: wreszcie mamy trójpodział władz

Ziobro: wreszcie mamy trójpodział władz

06.03.18

Chciałbym wyrazić satysfakcję z tego, że dziś udało się w Sejmie przywrócić w pełnym tego słowa znaczeniu zasadę trójpodziału władzy; do tej pory władza sądownicza była swoistym "państwem w państwie" - powiedział we wtorek Zbigniew Ziobro.

articleImage: Ziobro: wreszcie mamy trójpodział władz Foto: Ryszard Hołubowicz (Lublin.com.pl) CC BY-SA 3.0

Opinię taką minister sprawiedliwości wyraził w związku z wyborem przez nowych sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Czytaj: Sędziowie do nowej KRS już wybrani>>

- To dobra zmiana, która będzie kolejnym krokiem w kierunku przywracania sądownictwu społeczeństwu – podkreślił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do wyboru części składu KRS. - To jest dobra zmiana – dodał.

Według ministra do tej pory władza sądownicza była "swoistym państwem w państwie" i nie podlegała realnym mechanizmom kontroli. - System demokratyczny w tym sensie w Polsce nie do końca działał - stwierdził Ziobro. - Tak naprawę jedynym elementem mającym legitymację demokratyczną i wpływ zarazem na funkcjonowanie sądownictwa były decyzje pana prezydenta. Poza tym, całe sądownictwo, jeżeli chodzi o nabór do sądownictwa, awanse w sądownictwie, cały proces związany z postępowaniami dyscyplinarnymi, usuwaniem z sądownictwa były poza sferą kontrolną demokratycznej władzy. To się właśnie zmieniło - podkreślił.

Minister gotów zmienić prawo ws jawności podpisów
Szef MS był pytany na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie o to, czy jest za tym, by upublicznić listę podpisów pod kandydaturami do KRS.

Posłowie PO zapowiedzieli we wtorek, że złożą zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Chodzi o brak publikacji listy podpisów pod kandydaturami do KRS.

Zdaniem Ziobry "ta sprawa pokazuje taką bierność dzisiejszej opozycji". Według niego miała ona - w trakcie prac nad ustawą o KRS - możliwość złożenia poprawki, która zakładałaby, że załączniki zawierające podpisy pod poszczególnymi kandydatami są jawne. Mówił, że obecne przepisy zakładają, że marszałek Sejmu niezwłocznie przekazuje posłom i podaje do publicznej informacji zgłoszenia do KRS z wyłączeniem właśnie tych załączników, zawierających podpisów. - Jeśli więc posłowie PO nie potrafią czytać prawa ze zrozumieniem, a wcześniej przygotować prawa, które mogłoby odpowiadać ich oczekiwaniom, to my chętnie udzielimy im darmowej korepetycji i pomocy prawnej - powiedział.

- Jeśli posłowie PO zgodzą się na zmianę, która pozwoli z mocy ustawy na uczynienie w przyszłości jawnymi podpisów pod kandydaturami do KRS, to ja chętnie z taką inicjatywą przy najbliższej okazji wyjdę - zapowiedział szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Skomentowano 1 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • yhy IP: 78.31.* 07-03-2018
    Co do propozycji pomocy prawnej i korepetycji udzielanych opozycji przez resort - po wypowiedzi Pana wiceministra Jakiego o doprecyzowaniu znamion przestępstwa z art. 55a ustawy o IPN rozporządzeniem to mam spore wątpliwości co do jakości tych korepetycji.

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE