Powyższe zmiany są wprowadzane rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 marca 2016 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie opłat za wydanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego (Dz. U. poz. 390). Rozporządzenie to wprowadza znaki opłaty sądowej w postaci elektronicznej, mające docelowo zastąpić znaki opłaty sądowej w dotychczasowej, tradycyjnej postaci. Wnoszący opłatę w formie znaków opłaty sądowej będzie dołączać do wniosku lub zapytania do Krajowego Rejestru Karnego (albo przedstawiać pracownikowi przyjmującemu wniosek lub zapytanie) znak opłaty sądowej wygenerowany w systemie teleinformatycznym Ministerstwa Sprawiedliwości obsługującym znaki opłaty sądowej. Skasowanie znaku opłaty sądowej przez upoważnionego pracownika nastąpi przez nadanie znakowi opłaty sądowej statusu "wykorzystany" po udzieleniu informacji. Znak opłaty sądowej będzie mógł być skasowany jeden raz.

Po skasowaniu znaku opłaty sądowej nośnik informacji, na którym ten znak został zapisany, będzie zwracany wnoszącemu opłatę wraz z udzieloną informacją z Rejestru. Pracownik upoważniony do wydania informacji o osobie lub o podmiocie zbiorowym, po udzieleniu informacji, będzie zamieszczać na wniosku lub zapytaniu podpis oraz adnotację, w której stwierdzi wysokość i datę pobrania opłaty.

Jednocześnie określono, że do sposobu wnoszenia opłat w formie znaków opłaty sądowej w postaci tradycyjnej będą miały zastosowanie dotychczasowe (czyli wciąż jeszcze obowiązujące) przepisy.

Powyższe zmiany wejdą w życie z dniem 1 lipca 2016 r.