Wniosek o uchylenie immunitetu prokurator Wrzosek wycofany

Prawo karne Prawnicy

Do Sądu Najwyższego wpłynęło pismo prokuratora regionalnego z Łodzi o wycofanie wniosku w sprawie uchylenia immunitetu warszawskiej prokurator Ewie Wrzosek. Chodzi o śledztwo dotyczące ujawnienia osobom nieuprawnionym informacji z prowadzonych postępowań karnych, zarzuty formułowała jeszcze szczecińska prokuratura regionalna.

18.04.2024

RPD: W sprawie Kamilka M. trzeba ponownie skontrolować sądy

Prawnicy

W związku z tragiczną śmiercią Kamilka M., Rzecznik Praw Dziecka wnosi o przeprowadzenie ponownej, pogłębionej i poszerzonej lustracji oraz o poddanie wniosków po lustracji i ewentualnych ogólnych wniosków dla sądownictwa pod dyskusję całej Krajowej Rady Sądownictwa, a także rzetelne przedstawienie wniosków dotyczących działalności sądów w tej konkretnej sprawie.

17.04.2024

Tłumacze przysięgli żądają corocznej waloryzacji

Prawnicy

Za tydzień, 24 kwietnia, przedstawiciele Związku Zawodowego Tłumaczy Przysięgłych spotkają się z wiceminister sprawiedliwości Marią Ejchart, aby omówić najpilniejsze problemy tłumaczy. - Podwyżki stawek wynagrodzenia w 2024 roku nie kończą batalii tłumaczy przysięgłych o lepsze warunki płacy – mówi Jan A. Bukowski, przewodniczący Związku. Dodaje, że sukces będzie pełny, jeśli uda się przekonać Ministerstwo Sprawiedliwości, że potrzebna jest coroczna indeksacja stawek wynagrodzenia.

17.04.2024

MS chce wprowadzić transparentność procedur przy delegowaniu sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie transparentności procedur związanych z delegowaniem sędziów - to jedna z propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości, która znalazła się w projektowanych zmianach ustroju sądów powszechnych. Na nowo mają także zostać określone zasady przyznawania dodatków do wynagrodzenia z tytułu delegowania. Rząd planuje, że przyjęcie projektu noweli w tej sprawie nastąpi w drugim kwartale 2024 r.

16.04.2024

SN: Żołnierz nie może być pełnomocnikiem Skarbu Państwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Żołnierz pełniący zawodową służbę wojskową, niebędący adwokatem lub radcą prawnym, nie może być pełnomocnikiem procesowym Skarbu Państwa w sprawie cywilnej - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego, rozpoznając zagadnienie prawne dotyczące reprezentacji w postępowaniu o odszkodowanie i zadośćuczynienie.

15.04.2024

SN szykuje się do uchwały "frankowej", ale może być problem ze składem

Prawnicy Kredyty

Pełny skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego ma zająć się 25 kwietnia zagadnieniem prawnym, dotyczącym kredytów denominowanych w walucie obcej - czyli frankami. Wiadomo, że rozprawie przewodniczyć będzie sędzia Joanna Misztal- Konecka - prezes SN, kierująca tą izbą. Problem w tym, czy uda się zebrać wystarczający do tego skład, bo potrzeba połowy z 30 sędziów. Już teraz 10 z nich odmawia orzekania z sędziami powołanymi przy udziale neo-KRS.

15.04.2024

Zamiast pisemnej etyki, egzamin ustny? Formuła egzaminów zawodowych do poprawki

Prawnicy Strefa aplikanta

Już w przyszłym tygodniu kandydaci na radców prawnych i adwokatów zmierzą się z zadaniami egzaminacyjnymi. Jak co roku będzie to czterodniowy maraton, podczas którego zdający będą rozwiązywać pięć kazusów. Członkowie komisji uspokajają, że zadania będą dostosowane do czasu, jaki zdający będą mieli na ich rozwiązanie. Ale widzą też wady obecnej formuły egzaminacyjnej i nie wykluczają, że w kolejnych latach ulegnie ona zmianie.

15.04.2024

Pion Dyscyplinarny Adwokatury dyskutuje o odpowiedzialności dyscyplinarnej

Prawnicy

Od 12 do 14 kwietnia w Kielcach trwa Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Pionu Dyscyplinarnego Adwokatury. Spotkanie przeznaczone jest dla Sędziów Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury, Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury, Prezesów Izbowych Sądów Dyscyplinarnych, Rzeczników Dyscyplinarnych Izb Adwokackich, jak również dla gości - prelegentów, w tym przedstawicieli Prezydium NRA.

13.04.2024

Rozwój kancelarii wymaga gry zespołowej - bierność kancelarię zabija

Prawnicy Rynek

Są kancelarie, których całe zespoły grają do jednej bramki. Są i takie, w których bariera pomiędzy starszymi i młodszymi prawnikami jest na tyle duża, że ci ostatni nie podejmują żadnych dodatkowych działań poza pracą merytoryczną na rzecz klientów. Z czego wynika ten brak identyfikacji z kancelarią, a co za tym idzie – bierność w jakiejkolwiek aktywności marketingowej? - analizuje Katarzyna Buczkiewicz, konsultant ds. marketingu prawniczego.

13.04.2024

Znani naukowcy, sędziowie i prokuratorzy w nowej Komisji Kodyfikacji

Prawnicy

Akty nominacyjne do Komisji Kodyfikacji Ustroju Sądów Powszechnych z rąk ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego odebrało piętnaście osób i przewodniczący prof. Krystian Markiewicz. Wśród członków komisji są m.in. sędziowie – Aleksandra Wrzesińska-Nowacka z Naczelnego Sądu Administracyjnego, Bohdan Bieniek i dr Jarosław Matras z Sądu Najwyższego i Maciej Czajka z Sądu Okręgowego, a także – Piotr Tuleja, sędzia TK w stanie spoczynku.

12.04.2024

Zakończyły się egzaminy komornicze, wyniki 10 i 11 maja

Prawnicy

Egzaminy komornicze odbyły się w dniach 10-12 kwietnia. Przeprowadzały je dwie komisje egzaminacyjne z siedzibami w Katowicach i Warszawie. Każda z nich liczyła sześć osób i składała się z czterech przedstawicieli ministra sprawiedliwości – sędziów sądów powszechnych oraz dwóch komorników delegowanych przez Krajowa Radę Komorniczą.

12.04.2024

Relacje i mentoring istotne w prawniczej karierze i edukacji

Prawnicy Strefa aplikanta Szkolnictwo wyższe

W edukacji prawniczej i karierze naukowej dla kobiet ważne jest wsparcie ze strony innych naukowców. Mentoring i budowanie relacji procentują też w pracy zawodowej - w karierze w kancelarii lub korporacjach prawniczych. Niezależnie od kraju i tego, czy wybrały pracę na uczelni, czy też w kancelarii, doświadczenia prawniczek są spójne - wciąż mierzą się z podobnymi wyzwaniami, szklanym sufitem, działaniami na rzecz wsparcia macierzyństwa przy wykonywaniu zawodu, np. zwolnienia z opłat na czas urlopu macierzyńskiego.

12.04.2024

SN: Sędzia przez 40 lat znęcał się nad żoną - pozbawiony stanu spoczynku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Psychiczne i fizyczne znęcanie się nad osobą najbliższą, potwierdzone wyrokiem sądu karnego, stanowi jednocześnie naruszenie zasad etycznych i uchybienie godności sędziego. Za taki czyn Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej odebrał skazanemu uposażenie sędziowskie i stan spoczynku. Jest to przestępstwo nawet bardziej szkodliwe społecznie niż jazda po pijanemu – podkreślił sąd.

11.04.2024

Sejm nie zajmie się 10 kwietnia zmianami dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sejm w środę, 10 kwietnia, miał zająć się projektem ustawy o TK i projektem przepisów wprowadzających. Ten punkt zostały na razie wykreślony z porządku. Chodzi o zmiany skracające kadencję prezesa Trybunału i zapewniające wybór sędziów większością kwalifikowaną 3/5 głosów. Co więcej zgodnie z nimi wyroki wydane przy udziale tzw. dublerów i ich następców mają być nieważne i nie wywoływać skutków prawnych.

10.04.2024

Ugoda sędziów z I Prezes SN w sprawie wynagrodzeń - bez szans

Prawnicy

Jedenastu sędziów Sądu Najwyższego pozwało I Prezes Małgorzatę Manowską i Skarb Państwa jako pracodawców o zaległe wynagrodzenia za 2021 i 2022 r. spowodowane brakiem waloryzacji. Powołują się oni na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2023 r. Ugoda w tej sprawie nie doszła do skutku. W konsekwencji teraz Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN jako sąd pracy rozstrzygnie spór - niejako we własnej sprawie.

10.04.2024

Izba Odpowiedzialności Zawodowej bezradna wobec rzeczników ad hoc

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Obecnie w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej w sprawach sędziowskich rządzą rzecznicy powołani ad hoc przez ministra sprawiedliwości. Wycofują wnioski o ukarania sędziów za przekroczenie uprawnień jako funkcjonariusze publiczni. Chodzi najczęściej o odmowę orzekania z sędziami powołanymi po 2017 r. i podważanie tych powołań przez Krajową Radę Sądownictwa.

09.04.2024

Apel Pawełczyk-Woickiej do trzech sędziów SN: Nie blokujcie nominacji

Prawnicy

Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa wzywa trzech sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego Pawła Księżaka, Grzegorza Żmija i Leszka Boska do niepowstrzymywania się od orzekania. Ci trzej sędziowie nie chcą rozpoznawać odwołań od uchwał Rady z powodu koniecznych zmian legislacyjnych usuwających wady procesowe określone w wyroku TSUE Wałęsa przeciwko Polsce. Tamują w ten sposób nominacje prezydenckie, więc powinni zrezygnować z urzędu.

08.04.2024

SN: Zaniedbanie klientów przez radcę prawnego i obraźliwe zarzuty

Prawnicy

Radca prawny został ukarany przez sąd karą finansową 14 tys. zł za szereg nieetycznych zachowań wobec klientów. Jednak Wyższy Sąd Dyscyplinarny Krajowej Izby Radców Prawnych w Warszawie nie wyszedł poza granice kontroli, zakreślone wniesionym środkiem zaskarżenia. Uniewinnienie od jednego czynu jest prawomocne i nie będzie rozpoznawane przez sąd I instancji, któremu sprawę zwrócono do rozpoznania – orzekł SN w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.

08.04.2024

Michał Urban: Dostępność to możliwość komunikowania się z sądem

Prawnicy Niepelnosprawność

Dostępność wymiaru sprawiedliwości dla osób ze szczególnymi potrzebami zależy od przygotowania pracowników administracyjnych, orzeczników, biegłych, kadry zarządzającej sądem, ale także pełnomocników procesowych. To gwarancja zapewnienia swobodnego komunikowania się z sądem i bycia zrozumianym – mówi w rozmowie z Prawo.pl dr Michał Urban, radca prawny prowadzący Kancelarię Urban Legal. 

06.04.2024
1  2  3  4  5    329