SN: Nabycie spadku stwierdza jeden sędzia

Prawo cywilne Prawnicy

Apelację w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku, wniesioną po 27 września 2023 roku, sąd rozpoznaje w składzie jednego sędziego – podjął uchwałę Sąd Najwyższy. Regulacja z art. 367(1) k.p.c. ma odpowiednie zastosowanie w postępowaniu nieprocesowym. Na tym etapie postępowania sąd ustala, jak jest podstawa dziedziczenia i jakie udziały uzyskują poszczególni spadkobiercy.

23.04.2024

Rusza maraton egzaminacyjny - przyszli radcowie i adwokaci zmierzą się z kazusami

Prawnicy Strefa aplikanta

Zaczynają się egzaminy zawodowe - kandydaci na radców prawnych i adwokatów swoje zmagania rozpoczną, jak zwykle, od zadania z prawa karnego. Członkowie komisji egzaminacyjnych z optymizmem patrzą na szanse zdających, choć wskazują, że potrzebna im będzie duża odporność na stres. Do egzaminów nie trzeba podchodzić z pustymi rękami - można przynieść komentarze i zbiory orzecznictwa. Nie można natomiast korzystać z wzorów i notatek - ściąganie może przekreślić nie tylko egzamin, ale i całą przyszłą karierę.

23.04.2024

O krok od wzrostu wysokości "urzędówek" dla adwokatów i radców, ale bonusów nie będzie

Prawnicy

Rząd przyspieszył prace nad rozporządzeniami zrównującymi urzędówki adwokatów i radców prawnych ze stawkami dla obrońców i pełnomocników z wyboru. Chce, by były zwolnione z obowiązku rozpatrzenia przez komisję prawniczą. Nie uwzględniono natomiast uwagi NRA i KIRP m.in. dotyczące konieczności urealnienia wysokości stawek i dostosowania ich do sytuacji rynkowej i gospodarczej.

22.04.2024

Radca prawny nie wydał swoich dzieci matce, jak nakazał sąd

Prawnicy

Sąd dyscyplinarny w dwuinstancyjnym postępowaniu samodzielnie ustala stan faktyczny i suwerennie kwalifikuje czyn na gruncie prawa materialnego. Ocena ta odnosi się również do zarzutów pominięcia dowodów, a Sąd Najwyższy w tym wypadku nie zastępuje tego sądu – orzekła Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN w sprawie radcy, który wbrew wyrokowi rozwodowemu, nie wydał dzieci matce.

22.04.2024

Jaka kancelaria, taki program do zarządzania. Potrzeby są kluczem

Prawnicy

Nie każda kancelaria potrzebuje dedykowanego programu do zarządzania. W wielu przypadkach mniejsze podmioty, prowadzące jednocześnie zaledwie kilka spraw, nie będą potrzebować zaawansowanych narzędzi wspierających zarządzanie. Potrzeba taka pojawi się, gdy właściciel wraz ze wzrostem ilości pracy, zacznie odczuwać brak kontroli nad zadaniami i rozliczeniami - wynika z raportu „Programy do zarządzania kancelarią prawną. Jak wybrać i wdrożyć najlepszy program dla Twojej kancelarii?".

22.04.2024

SN uchyla wyrok wydany 19 lat temu, bo odsetki były lichwiarskie

Prawo cywilne Prawnicy

Wyrok wydano 19 lat temu, a skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego wniesiona została po upływie pięciu lat od uprawomocnienia zaskarżonego nakazu zapłaty. Mimo to Sąd Najwyższy uwzględnił skargę i stwierdził, że zaskarżone orzeczenie zostało wydane z naruszeniem prawa, gdyż oprocentowanie umowne w wysokości 30 proc. w skali roku - było lichwą.

22.04.2024

Nie będzie posiedzenia Trybunału Stanu do 4 maja 2024 r.

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przewodnicząca Trybunału Stanu (I Prezes SN) postanowiła nie zwołać posiedzenia TS w wymaganym przepisami terminie? Jeżeli posiedzenie pełnego składu TS nie zostanie zwołane najpóźniej na dzień 4 maja br. będzie to naruszenie przepisów prawa – napisał na platformie X Przemysław Rosati, Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej i członek Trybunału Stanu. To reakcja na pismo dr hab. Małgorzaty Manowskiej, przewodniczącej TS i I Prezes Sądu Najwyższego, skierowane do sześciu członków TS domagających się zmiany regulaminu Trybunału Stanu.

20.04.2024

Minister Bodnar wyjaśnia zasady powoływania na najwyższe stanowiska

Prawnicy

Wybór prezesów sądów i na najważniejsze stanowiska w prokuraturze powinien się odbywać w duchu konkursu, obserwacji przez opinię publiczną – uważa minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Ale też w taki sposób, aby dać szansę kandydatom najlepszego zaprezentowania się, a z drugiej strony – aby komisja konkursowa budziła zaufanie, a także - aby opinia publiczna miała wgląd, w to co się dzieje.

19.04.2024

Zmarł adwokat Jakub Jacyna

Prawnicy

Jakub Jacyna to znana postać warszawskiego środowiska adwokackiego - aktywnie działał zarówno w Okręgowej, jak i Naczelnej Radzie Adwokackiej. W latach 2010–2012 pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Etyki Zawodowej NRA, był współautorem zmian w zbiorze zasad etyki zawodowej z listopada 2011 roku.

19.04.2024

W Naczelnym Sądzie Administracyjnym na wyrok czeka się prawie dwa lata

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Liczba skarg kasacyjnych kierowanych do Naczelnego Sądu Administracyjnego systematycznie wzrasta. W ubiegłym roku było ich o 2 tys. więcej niż w 2022 r. Czas oczekiwania na ich rozpoznanie wydłużył się nawet do 16 miesięcy, a prawnicy twierdzą, że czekają na wyroki nawet trzy lata. Powodów opóźnień jest kilka: brak sędziów, niejasne prawo i wielka fala skarg.

19.04.2024

Niedźwiedzica adwokatka/ekolożka z patronatem RPD

Prawnicy

Książka "Leśne sprawy Misi Adwokatki”, przygotowana na zamówienie Naczelnej Rady Adwokackiej i Fundacji Adwokatury w ramach akcji edukacyjnej "Bajeczni Adwokaci", otrzymała właśnie patronat honorowy Rzecznika Praw Dziecka Moniki Horny-Cieślak. Bajkę napisała Ewa Ruszkiewicz (piszemybajki.pl), a ilustracje przygotowała Zuzanna Kledzik.

19.04.2024

Wniosek o uchylenie immunitetu prokurator Wrzosek wycofany

Prawo karne Prawnicy

Do Sądu Najwyższego wpłynęło pismo prokuratora regionalnego z Łodzi o wycofanie wniosku w sprawie uchylenia immunitetu warszawskiej prokurator Ewie Wrzosek. Chodzi o śledztwo dotyczące ujawnienia osobom nieuprawnionym informacji z prowadzonych postępowań karnych, zarzuty formułowała jeszcze szczecińska prokuratura regionalna.

18.04.2024

RPD: W sprawie Kamilka M. trzeba ponownie skontrolować sądy

Prawnicy

W związku z tragiczną śmiercią Kamilka M., Rzecznik Praw Dziecka wnosi o przeprowadzenie ponownej, pogłębionej i poszerzonej lustracji oraz o poddanie wniosków po lustracji i ewentualnych ogólnych wniosków dla sądownictwa pod dyskusję całej Krajowej Rady Sądownictwa, a także rzetelne przedstawienie wniosków dotyczących działalności sądów w tej konkretnej sprawie.

17.04.2024

Tłumacze przysięgli żądają corocznej waloryzacji

Prawnicy

Za tydzień, 24 kwietnia, przedstawiciele Związku Zawodowego Tłumaczy Przysięgłych spotkają się z wiceminister sprawiedliwości Marią Ejchart, aby omówić najpilniejsze problemy tłumaczy. - Podwyżki stawek wynagrodzenia w 2024 roku nie kończą batalii tłumaczy przysięgłych o lepsze warunki płacy – mówi Jan A. Bukowski, przewodniczący Związku. Dodaje, że sukces będzie pełny, jeśli uda się przekonać Ministerstwo Sprawiedliwości, że potrzebna jest coroczna indeksacja stawek wynagrodzenia.

17.04.2024

MS chce wprowadzić transparentność procedur przy delegowaniu sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie transparentności procedur związanych z delegowaniem sędziów - to jedna z propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości, która znalazła się w projektowanych zmianach ustroju sądów powszechnych. Na nowo mają także zostać określone zasady przyznawania dodatków do wynagrodzenia z tytułu delegowania. Rząd planuje, że przyjęcie projektu noweli w tej sprawie nastąpi w drugim kwartale 2024 r.

16.04.2024

SN: Żołnierz nie może być pełnomocnikiem Skarbu Państwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Żołnierz pełniący zawodową służbę wojskową, niebędący adwokatem lub radcą prawnym, nie może być pełnomocnikiem procesowym Skarbu Państwa w sprawie cywilnej - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego, rozpoznając zagadnienie prawne dotyczące reprezentacji w postępowaniu o odszkodowanie i zadośćuczynienie.

15.04.2024

SN szykuje się do uchwały "frankowej", ale może być problem ze składem

Prawnicy Kredyty

Pełny skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego ma zająć się 25 kwietnia zagadnieniem prawnym, dotyczącym kredytów denominowanych w walucie obcej - czyli frankami. Wiadomo, że rozprawie przewodniczyć będzie sędzia Joanna Misztal- Konecka - prezes SN, kierująca tą izbą. Problem w tym, czy uda się zebrać wystarczający do tego skład, bo potrzeba połowy z 30 sędziów. Już teraz 10 z nich odmawia orzekania z sędziami powołanymi przy udziale neo-KRS.

15.04.2024

Zamiast pisemnej etyki, egzamin ustny? Formuła egzaminów zawodowych do poprawki

Prawnicy Strefa aplikanta

Już w przyszłym tygodniu kandydaci na radców prawnych i adwokatów zmierzą się z zadaniami egzaminacyjnymi. Jak co roku będzie to czterodniowy maraton, podczas którego zdający będą rozwiązywać pięć kazusów. Członkowie komisji uspokajają, że zadania będą dostosowane do czasu, jaki zdający będą mieli na ich rozwiązanie. Ale widzą też wady obecnej formuły egzaminacyjnej i nie wykluczają, że w kolejnych latach ulegnie ona zmianie.

15.04.2024
1  2  3  4  5    329